1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Doss [256]
2 years ago
9

SAVING/INVESTING

Mathematics
1 answer:
elena-14-01-66 [18.8K]2 years ago
4 0
I don’t know the answer to this but I have an app called Socratic, it helps out with problems like this, download it and take a picture of what you are looking for, and it will give you the answers. I hope this helps..
You might be interested in
HELP!!! I NEED HELP!!!!!!
Oliga [24]

Answer:

0.0365 pounds per dollar

$2.79 per pound

$2.79 per pound is typically used

Step-by-step explanation:

13.95/5 = $2.79 per pound

5/13.95 = 0.0365 pounds per dollar

7 0
3 years ago
A bag of 12 ounces of popcorn costs $4.80. What is the unit rate? (in others words what is the cost for one ounce) *​
masha68 [24]

Answer:

0.4

Step-by-step explanation:

$4.80 divided by 12 = 0.4

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A circular pool if filling with water. Assuming the water level will be 4' deep and the diameter is 20' , what is the volume of
Yuliya22 [10]

35,569.92 L of water is required to fill the pool

Step-by-step explanation:

  • Step 1: Find the area of the circular pool when radius = 20/2 = 10 ft

⇒ Area = πr² = 3.14 × 10² = 314 ft²

  • Step 2: Find the volume of the pool

Volume = Area × Depth

             = 314 × 4 = 1256 ft³

  • Step 3: Convert the volume into liters.

Volume of water = 1256 × 28.32 = 35,569.92 L (∵1 ft³ = 28.32 L)

8 0
3 years ago
Answer this test and be brainiest
Dmitriy789 [7]

First of way to many questions, but Ill answer them

1) 5/9, 75/135   2) 5/11   3) 10/3   4) 13 quarts   5) 120   6) in 108 minutes  

7) 3/4<33/40   8) 3/8<2/3<19/24

8 0
3 years ago
For the school play,adult tickets cost $4 and children tickets cost $2. Natalie is working at the tickets counter just sold $20
Lisa [10]
Adult tickets = A
Children tickets = C

A×4. C×2

A×3. C×4

A×2. C×6

A×1. C×8
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Sarah decides to take her six year old son to the circus. The price for the child's ticket is 4.75 dollars less than the price f
    13·1 answer
  • Could someone please help
    10·2 answers
  • Which two kinds of whales have the closest number alive?
    12·1 answer
  • Which Of The Equations Below Best Describes The Graph? Mark All That Apply. (Please Help) 15 pts !
    8·1 answer
  • Plz help me!?
    5·1 answer
  • The dot plots show the time it takes to get to school for ten sixth graders
    10·2 answers
  • Cameron completed the following long division problem. Identify the error in his division.
    9·1 answer
  • Farmers have learned how to grow watermelons
    15·1 answer
  • What is the goal of inequalities is to value what from the variable
    9·1 answer
  • Can you convert each standard-form equation to slope-intercept form and type the correct code? Please remember to type in ALL CA
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!