1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uranmaximum [27]
3 years ago
15

How many 2/3-quart portions are in 7 1/2 quarts of soup?

Mathematics
1 answer:
Vlada [557]3 years ago
8 0

How many 2/3-quart portions are in 7 1/2 quarts of soup?

8

You might be interested in
Write an expression that represents the sum of 7and x
Lady_Fox [76]

Answer:

7 + x

Step-by-step explanation:

............................

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on this I'm super confused.
Ksivusya [100]

Answer:

a) 7x-2

b) 28x-8

c) length of a side: 26 in, perimeter: 104 in, area: 676 square inches

i’m not quite sure abt c but i hope this helps :)

7 0
3 years ago
The 45°- 45° - 90° Triangle Theorem states that the length of the hypotenuse is ________ times the length of one leg.
Airida [17]
 <span>This is an isosceles triangle. If each side is 1, we can find the hypotenuse using the Pythagorean theorem. 

a^2 + b^2 = c^2 
1^2 + 1^2 = c^2 
1 + 1 = c^2 
2 = c^2 
root 2 = c 

Thus, the answer is root 2.

Hope this helps :)</span>
3 0
3 years ago
Please could you help me with these questions! they would be quick
nalin [4]

Answer:

Where are the questions....?

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help as quick and i will give the brainliest!!!
Arte-miy333 [17]

I believe both answers are Shannon.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do write this number. 3154752635
    15·2 answers
  • Ethan writes 1/6 of a page in 1/12 of a minute. How much time does it take him to write a full page?
    9·2 answers
  • at 1200 hours in london it is 0400 hours in Los Angeles. What day and time is it in Los Angeles if it is 0630 hours on sunday in
    13·1 answer
  • Group a filled 2 vans and 5 buses with 202 students. Group b filled 10 vans and 13 buses with 578 students. Each can and bus car
    12·1 answer
  • 8x=64 how do I solve this
    10·2 answers
  • What is the F.O.I.L method in Algerbra 1?
    15·2 answers
  • Find the slope of the line passions through the points(-6,3) and (-6,-1)
    12·1 answer
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • The bids in an online auction are represented by the arithmetic sequence shown below: right on explicit formula to represent the
    6·1 answer
  • Rewrite each number sentence using numerals and symbols. <br> Add 7 and 6 and then add 9
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!