1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pepsi [2]
3 years ago
12

Whats the answer (5x+4y)(x-y)

Mathematics
1 answer:
Natali5045456 [20]3 years ago
6 0

Answer:

5x²-xy-4y²

Step-by-step explanation:

You might be interested in
She spent 1/4 of her money on a shirt and 2/5 on shoes. What fraction of money has been spent
likoan [24]
1/4 = 5/20
2/5 = 8/20

8/20 + 5/20 = 13/20 has been spent
4 0
3 years ago
A certain bank balance b is given by b= 100+d-w where d is deposits and w is withdrawls. What is the balance when d =100 and w=1
expeople1 [14]
You know that d = 100 and w = 125, so you plug that into the equation and solve as shown:
b= 100 + d - w
  = 100 + 100 - 125
  = 200 - 125
  = $75
You now have $75 left as balance.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A group of students is gathering plants and animals for the class terrarium.
Mamont248 [21]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

We have 4 box turtles

                6 tree frogs

 Total     10 animals

3 0
3 years ago
(Photo)
gogolik [260]
I think it's B. 168 units
Because I multiplied them all together and halved the answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find tan A for the triangle below.<br><br><br> a. 0.4167<br> b. 0.385<br> c. 2.4<br> d. 0.923
Sav [38]

Answer:

C "ccccccccccccccccccc

5 0
2 years ago
Other questions:
  • point s has coordinates 2,5 if you rotate point s 90 degrees about the origin 0,0 what are the coordinates of s
    15·1 answer
  • James has 12 Xbox games, including 3 race car games. If James randomly selected a game, what is the probability it will be a rac
    14·2 answers
  • alan bought 3 pencils and a notebook. the notebook cost $6, and he spent a total of $12. how much did each pencil cost?
    7·1 answer
  • Mark bought seeds, 5 packets of carrot seeds, 2 packets of
    8·1 answer
  • PLEASEEEE HELPPPPPP!!!!
    15·1 answer
  • Emma played two games of miniature golf.Her total score for the two games was 0. Emma’s score in the first game was +3. What was
    8·1 answer
  • Noah's dog eats 8 ounces of dog food each day. Noah bought a 28-pound bag of dog food. How many 8-ounce servings are in a 28-pou
    9·1 answer
  • How do I show the relationship between the input and the output
    5·1 answer
  • Solve for xx. Express your answer as a proper or improper fraction in simplest terms.
    13·2 answers
  • How do I solve this?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!