A 15 - pack would cost $6.90.
Explanation:
We know that a 6-pack of fruit juice would cost 2.76, so to find the cost of 1 -pack, you divide 2.76 by 6. That gives us $0.46 for 1 -pack. To find the cost of a 15-pack, you would multiply $0.46 by 15, which gives us $6.90. Therefore, a 15- pack would cost $6.90
Both charms are "similar".
And notice one diameter is 1, the other is 4, the diameters are on a ratio of 1:4 then, and so both figures are on a ratio of 1:4.
so, if another unit, like the circumference is at 3.14 on the small one, then the large one will have a circumference 4 times that much, because the circumferences are also on a 1:4 ratio.
Answer:
1) 180 degrees; straight angle
2) (5x-18)+(4x+45)=108
3) x=17
4) 90 degrees; right angle
5) (3x+6)+(5x+4)=90
6)x=10
Step-by-step explanation:
Answer:
-1
Step-by-step explanation:
A line in the opposite direction will make a perpendicular line (90° Angle)