$10.62 / 61lb =$7.05 / 4 lb
se invierte $7.05 y 61 lb
$10.62/ $7.05 =61lb / 4lb
simplifica
$3.54/$2.35=61/4lb
The answer is 21. you take 35 and multiply it by .60
Do you have a multiple choice selection of answers, because there is no way to pick a job out of the blue without certain choices and a math problem set up.
Answer:

44000(1+.0825)^10=$97214.65≈$97215 to the nearest dollar
Answer:
x = 4
Step-by-step explanation:
3x + 2y = 26
y = x + 3
Plug in the equation for y
3x + 2(x + 3) = 26
Multiply the 2 with what is in the parantheses
3x + 2x + 6 = 26
Combine like terms and solve for x
5x + 6 = 26
5x = 20
x = 4