1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
3 years ago
6

Suppose Kim is willing to pay $5 for her first ice cream sundae, $4 for a second ice cream sundae, and $2 for a third ice cream

sundae. If Kim is able to buy all three ice cream sundaes for $2 a piece, she has realized a consumer surplus of:
Business
1 answer:
Hatshy [7]3 years ago
7 0

Answer:

5

Explanation:

5?? okay I'm not sure here but if shes getting all 3 for 2 dollars a piece then she only spent $6 dollars. 5+4+2 is 11. 11-6 is 5

You might be interested in
I................................
asambeis [7]

Answer:

u..............................

6 0
2 years ago
Selecting a job based on your skills and interests is important, because on average, a person with a full time job works approxi
WINSTONCH [101]
C. 2000 hours a year.

Hope it helps!
6 0
2 years ago
Plzzz help (use attached photo)
myrzilka [38]

Answer:

Academic achievements. ...

Relevant coursework. ...

Clubs. ...

Sports and musical instruments. ...

Volunteer work. ...

Languages. ...

Computer skills. ...

Any kind of employment at all.

Explanation:

7 0
3 years ago
As in the previous Participation Exercise, the Khalid Company manufactures and sells Paso-the-Salsa, which is a bottled condimen
Ad libitum [116K]

Answer:

Instructions are listed below.

Explanation:

Giving the following information:

Each bottle is sold for $5. The company recently had the following costs to produce 12,000 units of its product during August:

(1) Rent of $5,000 on a billboard to help advertise the product

(2) Rent on factory and equipment of $8,000

(3) Total payroll for hourly-paid, factory workers $24,000

(4) Tomatoes, onions, spices, and bottles $18,000

(5) Total payroll for salaried, administrative staff $6,000

The company sold 8,000 units.

A) First, we need to calculate the total and unitary cost of production:

Total cost= direct material + direct labor + factory overhead

Total cost= tomatoes, onions, spices, and bottles + Total payroll for hourly-paid, factory workers + Rent on factory and equipment

Total cost= 18,000 + 24,000 + 8,000

TC= 50,000

Unitary cost= 50,000/12,000= $4.17 per bottle

Now, we can calculate the cost of goods sold:

COGS= unitary cost* units sold= 4.17*8,000= $33,360

B) Income statement:

Sales= 8,000*5= 40,000

COGS= (33,360)

Gross profit= 6,640

Selling expense= (5,000)

Administrative expense= (6,000)

Net operating income= (4,360)

C) Inventory= unitary cost* ending inventory in units

Inventory= 4.17*4,000= $16,680

4 0
3 years ago
A group of management consultants is studying OGSI Manufacturing and its team management strategy. Once Pete Jazoni's work group
boyakko [2]

Answer:

the Hawthorne effect

Explanation:

The Hawthorne Effect is the theory that states that people are more likely to modify their behavior because they are under study or evaluation and not as a result of response to stimuli.

Therefore, according to the given question, Pete Jazoni's output nearly doubled once it was selected for special attention by experts. This is an example of the Hawthorne effect.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Businesses in america will spend approximately​ $600 ____________ on​ hardware, software, and telecommunications equipment in 20
    11·1 answer
  • A correct statement concerning a real estate limited partnership is that: (A) The ordinary and necessary expenses of the general
    15·1 answer
  • An asset used in a 4-year project falls in the 5-year MACRS class for tax purposes. The asset has an acquisition cost of $9,100,
    11·1 answer
  • Kaycom, Inc. reports the following information:
    7·1 answer
  • Corporate bond A has a 6 percent coupon and matures in 3 years. Corporate bond B has a 6 percent coupon and matures in 15 years.
    6·1 answer
  • The settling of any net deficit in the combined current, and capital and financial accounts is done with
    12·1 answer
  • a. Long-term bonds have fewer risks than short-term bonds. b. Long-term bonds have more risks associated with them, and bring in
    13·1 answer
  • Rising of inflation rate is under which PESTLE element​
    6·1 answer
  • According to liquidity preference theory, money supply and money demand are balanced by adjustments of
    15·1 answer
  • Based on the passage, who might be interested in your credit report, and why? Check all that apply.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!