1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BartSMP [9]
2 years ago
5

On a platter of chicken wings there are mild wings and hot wings. In a representative sample of 10 chicken​ wings, there are 5 m

ild wings. If the platter has 90 chicken​ wings, estimate the number of mild wings on the platter.
Mathematics
1 answer:
andreyandreev [35.5K]2 years ago
4 0

Answer:

3/5 is equivalent to 54/90

3 times 18 is 54

5 times 18 is 90

Hope this helps

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What makes the number sentence true 5+7=7+
Fiesta28 [93]

Answer:

The answer is 5

Step-by-step explanation:

In the commutative property, the equation goes a+b=b+a

so replacing a/b, 5+7=7+5

hope this helps! :D


8 0
3 years ago
a company makes 2,500 profit on the sale of 20 products, what is the profit when the company sells 300 products
Morgarella [4.7K]

$37,500 profit


To solve this, find the unit rate by dividing 2500 by 20. This will get you an average of $125 profit made per product sold. Then multiply that by 300 (the number of products sold in total) to get your answer of $37,500 profit total.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me I got 25 missing assignments
Lilit [14]

Answer:

9.07 >9.008

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Please help me divide
Inessa [10]
Hope this work helps you

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A table with four legs will sometimes wobble if one leg is shorter than the other three, but a table with three legs will not wo
prohojiy [21]
Because it is made to balance like that.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Cindy has four more than five times as many cousins as Kathy, k. which expression represents 1how many cousins Cindy has compare
    8·2 answers
  • If a = b and the supplementary of
    14·1 answer
  • Kendra buy a magazine for $3 and four paperback books for $5 each. The expression 3 + 4 x 5 represents the total cost in dollars
    6·1 answer
  • YALL I NEED HELP W MY HW. its asking for an example of something thats NOT A FUNCTION. i have no ideas !!! help plsss !!
    15·2 answers
  • 12-w=1 solve for w help me please
    15·1 answer
  • write the equation of the line that passes through the point (-2,4) and (5,8). Put your answer in fully reduced point slope form
    11·1 answer
  • HELP ME PLSSSSSSS!!!!!!!!!
    6·1 answer
  • Hey can anyone help me with my math assignment its the last question on my profile thanks!​
    11·2 answers
  • Can you help me please and thank you.
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ILL MARK BRAINLIEST!!!!! m
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!