1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RoseWind [281]
3 years ago
11

A tea that is 22% jasmine is blended with a tea that is 13% jasmine. How many pounds of the 22% jasmine tea are used to make 10l

b of tea that is 19.3% jasmine
Mathematics
1 answer:
tatiyna3 years ago
4 0

Given

A tea that is 22% jasmine is blended with a tea that is 13% jasmine

Find out the how  many pounds of the 22% jasmine tea are used to make 10lb of tea that is 19.3% jasmine.

To proof

Let us assume that the a tea that is 22% jasmine is blended = a

Let us assume that the a tea that is 13% jasmine is blended = b

Total amount of tea made = 10lb

the equation be

a + b = 10

as given

jasmine tea are used to make 10lb of tea that is 19.3% jasmine.

write 22%  in the decimal form

= \frac{22}{100}

= 0.22

write 13%  in the decimal form

=\frac{13}{100}

= 0.13

write 19.3%  in the decimal form

=\frac{19.3}{100}

= 0.193

than the equation be

0.22a + 0.13b = 0.193 × 10

on simplify

22a + 13b = 193

two equation becomes

22a + 13b = 193 and a + b = 10

multiply a + b = 10 by 13 and subtracted from the 22a + 13b = 193

we get

22a - 13a + 13b -13b = 193 - 130

9a = 63

a = 7lb

put this value in the a + b = 10

we get

7 + b = 10

b = 3lb

Therefore the 22% jasmine tea are used to make 10lb of tea that is 19.3% jasmine is 7 lb .

Hence proved


You might be interested in
Graph the equation<br>y=-(x+2)^2+7​
ELEN [110]

Step-by-step explanation:

Distribute:

=−x2+−4x+−4+7

Combine Like Terms:

=−x2+−4x+−4+7

=(−x2)+(−4x)+(−4+7)

=−x2+−4x+3

Answer:

=−x2−4x+3

7 0
3 years ago
In the event of delinquency, the Buyer may divide any payment not received into not more than three equal installments to be inc
Serjik [45]

Answer:

Option B

Step-by-step explanation:

Given:

As per the contract "Notification of the Buyer’s intent to do so must be made by written letter or phone call to the phone number and address listed below within one business week of delinquency.”

So,buyer needs to only notify the bank about the monthly payments in case of delinquency and not about if payment is going to be late or not.

Option B is correct

Notify the bank if a payment is going to be late !

8 0
3 years ago
Find the slope of the line passing through the points (-5,3) and (-7,5).
Alekssandra [29.7K]

Step-by-step explanation:

points (-7,5) and (5,-3)?

This would mean to subtract the y coordinates:

5 - (-3) = 8

Then subtract the x coordinates in the same order:

-7 - 5 = -12

Then divide the y result by the x result for the slope:

8/-12 is the slope.

In simplest form, this is equivalent to -2/3

4 0
2 years ago
6.1 Define the term inflation.<br>​
Harlamova29_29 [7]

Answer:

the action of inflating something or the condition of being inflated.

"the inflation of a balloon"

ASTRONOMY

(in some theories of cosmology) a very brief exponential expansion of the universe postulated to have interrupted the standard linear expansion shortly after the Big Bang.

2.

ECONOMICS

a general increase in prices and fall in the purchasing value of money.

"policies aimed at controlling inflation"

7 0
2 years ago
If 29 cos 0=21 find the value of 1/sin0-tan0..
Fantom [35]
It should be 21 20. Sorry if I got it wrong
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Name the algebraic property demonstrated in the example below.
    9·1 answer
  • PLEASE HELP! NEED THIS DONE NOW!!!<br><br> 2x + 2y = 14 3x - y = 5<br><br> Show your work please!!
    14·1 answer
  • The slant height of a regular square pyramid is longer than its altitude.
    9·2 answers
  • 25x - 10y = -35<br><br><br> Helpppp
    11·1 answer
  • The number of students in a math club decreased from 15 to 11. What is the percent decrease? Round to the nearest percent.
    5·1 answer
  • Virginia needed some batteries for her flashlights. She bought 4 batteries for $6.80. At that rate, how much would 10 batteries
    14·2 answers
  • Harriet needs to ship a small vase. The box she will use has a volume of 216 cubic inches. if the side lengths are all the same,
    7·1 answer
  • Paul plans to buy a movie that has a regular price of $19.99. It is on sale for 25% off, but Paul will have to pay 6% sales tax.
    6·2 answers
  • A 3-gallon bottle of fabric softener costs $33.24. What is the price per quart?
    5·1 answer
  • What is the approximate circumference of the circle that has a center at (2, 1) and passes through the point (7, 1)? A 10 units
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!