1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lyrx [107]
3 years ago
15

If you have 14 feet of fencing, what are the areas of the different rectangles you could enclose with the fencing? Consider only

whole number dimensions
Mathematics
1 answer:
disa [49]3 years ago
8 0

Answer:

Area of rectangle possible. : 6ft² ; 10 ft², 12 ft²

Step-by-step explanation:

Feets of fencing = 14

Perimeter = 14

Let x = Length y = width

Perimeter = 2(x + y)

For x = 1

2(1 + y) = 14

1 + y = 7

y =6

Area of rectangle ; x *y = 1 * 6 = 6 ft²

For x = 2

2(2 + y) = 14

2 + y = 7

y = 5

Area of rectangle ; x *y = 2 * 5 = 10 ft²

For x = 3

2(3 + y) = 14

3 + y = 7

y =4

Area of rectangle ; x *y = 3 * 4 = 12 ft²

For x = 4

2(1 + y) = 14

4 + y = 7

y = 3

Area of rectangle ; x *y = 4 * 3 =12 ft²

Hence, Area of rectangle possible. : 6ft² ; 10 ft², 12 ft²

You might be interested in
Solve (x - 3)^2 = 5 p<br><br> please help
wel

Hello!

Let's solve !

⇒ (x - 3)² = 5

⇒ x² - 6x + 9 = 5

⇒ x² - 6x + 4 = 0

⇒ x = -(-6) ± √36 - 4(1)(4) / 2

⇒ x = 6 ± √20 / 2 = 6 ± 2√5 / 2

⇒ x = 3 ± √5

∴ The solutions are x = 3 + √5 and x = 3 - √5.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write an equation of the line that passes through (2, -5) and is parallel to the line 2y = 3x + 10
Zarrin [17]

First you get "y" by itself. To do so you divide 2 on both sides.

y = 3/2x + 5

To write an equation of a line that is PARALLEL to this equation, the slopes have to be the SAME. So the slope is 3/2.

You then use the equation:

y = mx + b

SInce you know "m" you plug it in.

y = 3/2x + b

Now you need to find b. To do so you plug in the point (2, -5) into this equation.

-5 = 3/2(2) + b

-5 = 3 + b

-8 = b

Finally you plug in b and you get your new equation.

y = 3/2x - 8

8 0
3 years ago
A recursive rule for a geometric sequence is
LuckyWell [14K]

Answer:

C. a_n=(9)(\frac{2}{3})^{n-1}

Step-by-step explanation:

Iterative geometric sequence:

a_n=a_1x^{n-1}

Recursive geometric sequence:

a_n=xa_{n-1}

The equations are very similar and you only really need to rearrange it. The factor (2/3) and the first term (9) are given, so you can write the iterative equation:

a_n=(9)(\frac{2}{3})^{n-1}

And so the answer is C.

5 0
2 years ago
Of the students attending a rock concert, 80 of them were 8th graders. Of these 8th graders, 25% of them were wearing ear plugs.
zhuklara [117]

Answer:

15%

Step-by-step explanation:

If 10% of the 25% of 8th graders who were male, 15% would be females because 25-10= 15. So, 15% would be my answer.

6 0
2 years ago
A ball is tossed between three friends. The first toss is 8.6 feet, the second is 5.8 feet, and the third toss is 7.5 feet, whic
algol13

Answer:

The angles are 79.45, 59.02 and 41.53 degrees to the nearest hundredth.

Step-by-step explanation:

We have a triangle with sides of length 8.6, 5.8 and 7.5 feet.

Using the Cosine Rule to find the measure of the angle opposite the side of length 8.6 feet:

cos X =  (8.6^2 - 5.8^2 - 7.5^2) / ( -2*5.8*7.5)

=  0.18310

X =  79.45 degrees.

We can now find another angle using the sine rule:

8.6 / sin 79.45 =  7.5/ sin Y

sin Y = (7.5 * sin 79.45) / 8.6

Y = 59.02 degrees

So the third angle = 180 - 79.45 - 59.02

= 41.53 degrees.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Write 2.346 as a percent to the nearest tenth of a percent
    11·1 answer
  • What's the answer because I'm not smart and I don't knoe
    9·1 answer
  • You have 16 digs for your current volleyball season. There are 3 games left in the season. You want to break your previous recor
    9·1 answer
  • The product of 3 and a number is the same as 10 less than twice the number
    12·1 answer
  • A skating rink charges a group rate of $9.25 plus a fee to rent each pair of skates. A family rents 7 pairs of skates and pays a
    15·1 answer
  • Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250 what is the cost per bag A($.25 B($.50 C($.75 D($1.00
    15·1 answer
  • List the numbers from greater to least 3/5, 0.56, 75%, 0.8
    8·1 answer
  • Help pleaseeee thank you
    5·2 answers
  • Students who attend Washington Middle School are either in seventh or eighth grade.
    10·1 answer
  • Perform the following calculations. To calculate the number of pounds of meat required to feed diners do the following: for poul
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!