1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fed [463]
3 years ago
6

Leila (y) is 3 years older than her sister Joan (x). The equation x+3=y

Mathematics
2 answers:
andrew-mc [135]3 years ago
7 0

Answer:

y

Step-by-step explanation:

The value of y is dependent on the value of x+3 because y represents leilas age.

romanna [79]3 years ago
6 0

Answer

3x+y

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Of the numbers 8, 9, or 10 which is a solution of the inequality n - 3 > 6
leva [86]

Answer:

10, because 10-3 is 7, and 7 is greater than 6.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If it is 8:50 a.m., what will the time be 4 hours and 20 minutes later?
Marina CMI [18]

Answer:

1:10 p.m.

Step-by-step explanation:

First, add 20 minutes to 8:50 a.m. That would be 9:10 a.m. Then, add the remaining 4 hours to the 9:10 a.m. to get your answer- 1:10 p.m.

3 0
1 year ago
PLEASE!! I REALLY NEED HELP WITH THIS!!!
ioda
Do you have an example of what the "Constant of proportionality" would be for a different question?
7 0
3 years ago
You started the trail with 500lbs. of food. You now have 282lbs. of food. What percentage of your starting amount do you have le
mestny [16]

Answer:

43.6%

Step-by-step explanation:

500-282=218

218/500=0.436

0.436=43.6%

3 0
3 years ago
Which equations best shows 48 is a multiple of 3
german
3 = 48 divided by 16


Mark brainliest please


Hope this helps you
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 5 Raymond was riding a zip-cable from the top of a viewing post. The cable is 75 yards long. The viewing post is 60 yards high a
    12·2 answers
  • it takes Kate 10 minutes to walk to the bus stop.How many seconds does it take her to walk to the bus stop
    5·2 answers
  • “the sum of eight and twice w”
    5·2 answers
  • In a classroom, the average weight of 20 students is 148 pounds.
    6·1 answer
  • Which relation is a function? {(1, 2), (2,4), (−1, 2), (0,3)}
    7·1 answer
  • How to evaluate s-r/-7 when r=-3 and s=4?
    13·1 answer
  • Tesfa is x years old his father is 4 times as old as tesfa his mother is 7 years younger than his father If their ages add up to
    10·2 answers
  • How many ounces of 20% hydrochloric acid and 70% hydrochloric acid must be mixed to obtain 20 ounces of 50% hydrochloric acid so
    5·1 answer
  • The cost of 5 scarves is $61.25. What is the unit price?
    14·2 answers
  • Find the value of x
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!