1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amm1812
2 years ago
10

Find the area of the figures.

Mathematics
1 answer:
levacccp [35]2 years ago
6 0

Answer:

First one: 114

Second one: 64

Step-by-step explanation:

For the first one, you can break apart the shapes to a square and a rectangle

The square is 7 x 7 (12 - 5 = 7)

The rectangle is 13 x 5

The square is 49

The rectangle is 65

Add them together

The first one is 114

For the second one you can break it apart to a triangle and a rectangle

The rectangle is 4 x 12

The triangle is 0.5 * 8 * 4   [8 is 12 - 4 (base)]

The rectangle is 48

The triangle is 16

Add them together

48 + 16 = 64

The second one is 64

You might be interested in
Please help me I need this done not a lot of work but please get it done with good credit for a good reward and rating!
saw5 [17]

Answer:

what work

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Please Help!!!!
jek_recluse [69]

Answer:

(6, -4)

Step-by-step explanation:

The ice cream shop should be between the school and hospital.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP !!!!!<br> What is the value of the missing angle?
vazorg [7]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

180 - 100 = 80

80 = 30 = 110

180 - 110 = 70

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
You buy 30of your favorite songs from a Web site that charges ​$0.97for each song. What is the cost of 30 ​songs?
ASHA 777 [7]

Answer:

the answer is 29.1

Step-by-step explanation:

do 30 * .97

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The following information matrices shows how many of each vehicle type sold and the bonus amount
Ber [7]

Do you know the answers to 8.4 quiz?

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I find the surface area of a a triangular prisim
    7·2 answers
  • Whats 2+4323693743564868543789
    12·1 answer
  • (b+3g)a=9. Solve for a
    10·1 answer
  • What is a correct name for the angle shown bellow​
    7·1 answer
  • A fruit stand sells two varieties of strawberries: standard and deluxe. A box of standard strawberries sells for $7, and a box o
    8·1 answer
  • PLSSSS HELP fast pls !!
    5·1 answer
  • Tanaja bought 28 bags of candy for $140 for her birthday party. She knows that 4 bags of candy will serve 5 guests. Now, she is
    13·1 answer
  • A 2-cup bottle of shampoo costs $11.20. What is the price per fluid ounce?
    15·2 answers
  • The sun shining down on a 19 foot tall post casts a shadow that is 7 feet long. What is the angle of elevation of the sun?​
    9·1 answer
  • F.<br> Katrina dove 14 feet down in the water and then<br> went up 7 feet.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!