1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fomenos
3 years ago
14

A pack of four bags of coffee cost $39.96. How much would 16 bags of coffee cost. SHOW YOUR WORK

Mathematics
1 answer:
Bumek [7]3 years ago
6 0

Answer:

$159.84

<u>What we know - 4 bags cost $39.96</u>

<u>What we need to know - How much 16 bags cost</u>

Step-by-step explanation:

We can solve this by simply knowing how many times 4 goes into 16. We can do this by writing the equation 16 ÷ 4 = 4. We now know that 4 goes into 16 4 times. By doing this we can now multiply $39.96 by 4 to get the cost of 16 bags which is $159.84.

Hope this Helps!!! :) Please comment below with some feedback!

You might be interested in
in a bag of apples there are 4 green apples and 2 red apples. bethany takes a green apple out of the bag and does not replace it
Ratling [72]
Hello!

The probability of something is just the amount of the object to the total amount of objects

So the answer is \frac{2}{5} which is also 40%

Hope this helps!
6 0
3 years ago
$4.25 for 64 fluid ounces .<br><br> What is the unit rate
bearhunter [10]

Answer: $0.07 per unit

Step-by-step explanation:

4.25/64

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of the cone.
almond37 [142]

Answer:

V = 803.8 cm^3

Step-by-step explanation:

h = 12cm

r = 8cm

V = \frac{1}{3} \pir^{2}h

V =  \frac{1}{3} \pi(8)^{2} (12)

V = 4 \pi (64)

V = 803.84

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Carlos is paid $17.90 per hour regularly. If he worked 45 hours last week, what was his gross pay? Carlos is paid at time-and-a-
exis [7]

Answer:

$ 850.25

Step-by-step explanation:

I will assume anything over 40 hours is 'overtime'

total pay will be

   regular pay    +   overtime pay

 17.90 * 40 hr    +   (17.90 * 1.5)(5hr) = $ 850.25

3 0
1 year ago
Angle A and C are.......<br><br> 1- congruent <br> 2- supplementary
RideAnS [48]

Answer:

2- Supplementary

Step-by-step explanation:

Since both Angles A and C lie on the same line, they are supplementary. Supplementary angles add up to 180°.

Congruent angles are equal. Here, if Angles A and C are congruent, they would be 180° ÷ 2 = 90° each, so congruent is the wrong answer.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • The numbers of beans in some cocoa pods
    13·1 answer
  • ) in. Find the length of the radius.
    9·1 answer
  • I was wondering how do you solve this?
    7·1 answer
  • Three consecutive vertices of a parallelogram are points (2, 4), (0, 0), and (6, 0). The fourth vertex is point
    7·1 answer
  • Jake has a piece of yarn that is feet long Blair has a piece of yarn that is 4 inches long. who has the longer piece of yarn? Ex
    11·1 answer
  • Dragonfly speed is 6.974
    13·1 answer
  • On Friday night 165 people saw the dinosaur exhibit at the natural history museum. This amount represents 22% of the people who
    5·1 answer
  • -22 <br>irrational or rational​
    7·2 answers
  • Rewrite in simplest terms: –8(9r – 1) — 9(-8r + 2)
    14·1 answer
  • JK bisects angle LJM, the measure of angle LJM=2x+15, and the measure of angle KJM=6x-5. Solve for x.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!