1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
strojnjashka [21]
2 years ago
6

Ayudenme 5fjgfgjzngfjgxj kcnhgbxjhdjtfbgrbftjxbxh

Mathematics
1 answer:
olchik [2.2K]2 years ago
6 0

Ayudenme 5fjgfgjzngfjgxj

kcnhgbxjhdjtfbgrbftjxbxh

You might be interested in
Carlos used 6 boards to build 2/3 of a front porch. How many boards will Carlos use to build the whole porch? Express your answe
antiseptic1488 [7]

Answer:

9 boards

Step-by-step explanation:

2/3 of the porch= 6 boards

so to figure out how much one third of the porch needs you find half of what it takes to fill in 2/3 of the porch and you get 3.

so 3=1/3 of the porch

then you simply do 3times 3 or 3+3+3 and you get 9

so it takes 9 boards to fill the whole porch

8 0
3 years ago
HELP ILL GIVE BRAINLISTTT!
olga nikolaevna [1]

Answer: √0.16

Step-by-step explanation:

√0.16 = 0.4

3 0
2 years ago
A television regularly selling for $500 is marked down to $300.  
Igoryamba
He saves $200 (the amount of change over the original amount $500

200/500  = 2/5  and 2/5 = 40%  (divide 2 by 5 and get .4 which = 40%)

40% discount is the answer to your question
3 0
3 years ago
What is the unit rate of 6 eggs in 7 days
alexgriva [62]
6 eggs= 7 days

1 egg = x days


7 days _
----------- = 1. 6 days per 1 egg
6 eggs
7 0
2 years ago
What is the ratio 3:4 of 21?
docker41 [41]

3-----4

3-----4

3-----4

Total (Left): 9

Total (Right): 12

-------------------

Total (Left) + Total (Right) = 9 + 12 = 21

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • John is making punch. How many cups of 50% juice should he add to a drink that contains 10% juice if he wants to make 15 cups of
    8·1 answer
  • 56 with 75% increase
    11·1 answer
  • What is the ratio of circles to squares and triangles?
    12·1 answer
  • A box of golf balls costs $7.32. At that rate, how much will a box of 15 balls cost?
    7·1 answer
  • !PLEASE HELP! what is the constant of proportionality in this table?
    14·1 answer
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP ME
    12·2 answers
  • Explain in words, how you to find a solution for the following equation. 7 + x = 18
    6·2 answers
  • Here’s the question:
    12·2 answers
  • The teacher wanted to know what the average test grade was, so she added up all the grades and divided by the number of tests to
    11·2 answers
  • Kelly is 5'4" tall. She measured her shadow one morning to be 8'7". She then measured the shadow of her house. The house shadow
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!