1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klemol [59]
3 years ago
8

Use partial products to multiply 2,104 x 8. 2,104 32 8 x 4 ones 0 8 x 0 tens N 1 hundreds 8 x 2 thousands - 16.000​

Mathematics
1 answer:
xeze [42]3 years ago
7 0

9514 1404 393

Answer:

  16832

Step-by-step explanation:

As your problem statement says, ...

  2104 × 8 = 4×8 +00×8 +100×8 +2000×8

  = 32 +0 +800 +16000

  = 16,832

You might be interested in
Akira and Hideo are twins with different jobs. Akira earns five-eighths of what Hideo earns, but Akira's expenses are half of Hi
Xelga [282]

Answer:

25%

Step-by-step explanation:

Let x represent Akira income and let y represent Hideo income.

Since Akira earns five-eighths of what Hideo earns, therefore Akira income is given by:

x = (5/8)y

Let a represent Akira expenses and let y represent Hideo expenses. Since Akira expenses is half of Hideo, hence:

a = (1/2)b; b = 2a

Given that Akira savings is 40% of his income, we have:

savings = income - expenses

40% of x = x - a

a = x - 0.4x

a = 0.6x

For Hideo:

Income = y, expenses = b = 2a

Savings = income - expenses

Savings = y - 2a

Savings = y - 2(0.6x) = y - 1.2x

Savings = y - 1.2(5/8)y

saving = y - 6y/8

savings = 2y/8 = 0.25y

Therefore Hideo saves 25% of his income

6 0
2 years ago
Are the date still represented appropriately once you round the numbers?
nalin [4]
The correct answer is yes.
4 0
3 years ago
Solve the equation for the red variable.
yawa3891 [41]

Answer:

d/r

Step-by-step explanation:

d = rt

t = d/r

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
There are 27 students in a class one third of the students are boys how many students are girls
AnnyKZ [126]

Answer:

18 students are girls.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs.Kennedy is buying pencils for each of 315 students at Hamilton Elementary. The pencils are sold in boxes of tens. How can sh
g100num [7]

Mrs Kennedy is buying pencils for 315 students.

The pencils are sold in boxes of 10.

Therefore the number of pencils she needs to buy should be a multiple of 10, so that she can buy boxes of 10 pencils each.

number of students are 315 but 315 is not a multiple of 10

so we have to round off 315 to the nearest ten, that's 320.

so then she has to buy 320 pencils

number of boxes she needs - 320 / 10 = 32 boxes of pencils

she only needs pencils for 315 students so she will have 5 extra pencils

she will have to buy 32 boxes

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the bottom of the ladder must be placed 6 feet from a deck the latter is 10 feet long how far above the ground does the ladder t
    10·1 answer
  • Help me just pls help me I needed so bad
    13·1 answer
  • a kennel is moving 160 dogs each have their own cage they rent 17 trucks 9 dogs are already in creates write a division problem
    7·1 answer
  • A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​
    5·1 answer
  • Which best describes the relationship between the line that passes through the points (-3,6) and (-7,11)and the line that passes
    10·1 answer
  • Find the perimeter. Can someone guide me on how to do this?
    12·1 answer
  • Set up an equation and solve for the unknown number.
    8·1 answer
  • A cylinder and a cone are shown below.
    8·2 answers
  • What about the equation?
    11·2 answers
  • Hi! Please help if you can.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!