1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tju [1.3M]
3 years ago
15

Bramble Company has the following equivalent units of production for July: materials 30200 and conversion costs 23500. Productio

n cost data are:
Materials Conversion
Work in process, July 1 $6400 $2600
Costs added in July 54000 35000

The unit production costs for July are:

Materials Conversion Costs
a. $1.79 $1.60
b. $1.79 $1.49
c. $2.00 $1.49
d. $2.00 $1.60
Business
1 answer:
Delvig [45]3 years ago
7 0

Answer:

d. $2.00 $1.60

Explanation:

The unit production costs for July are calculated as

Total Cost Calculation

Materials = $6400 + $54000 = $60,400

Conversion Costs = $2600 + $35000 = $37,600

Cost per equivalent unit

Materials = $60,400 ÷ 30,200 units =$2.00

Conversion Costs =  $37,600  ÷ 23500 units =$1.60

You might be interested in
The process of conducting business on an international scale is a part of _____. globalization Communism mercantilism Socialism
Vlad [161]

The answer is globalization.  This is when you are now bringing your economy from domestic to international level where you are now engaging in business transactions with other countries overseas. There will be many hurdles but these are necessary when competing in the global market.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A credit sale of $750 is made on June 13, terms 2/10, net/30. A return of $50 is granted on June 16. The amount received as paym
saveliy_v [14]

The amount received as payment in full on June 23 is $686

Explanation:

Given ,

Credit sale of $750

Terms 2/10, net/30

$50 is granted on June 16

= (750-50)x 0.98

= 700 x 0.98

= 686

The payment is reported as a repayment to the accounts receivable. Make an equivalent debit to the bank account to accept the earned money as a payment

4 0
3 years ago
Because of uncertainty about future inflation, the union devotes a large quantity of resources to monitoring inflation indicator
IrinaVladis [17]

Answer:

C. Variable inflation is associated with high transaction costs

Explanation:

Because of uncertainty about future inflation, it may not uncertain relative to its price change. Therefore, option A is not correct.

In order to maximize financial position, inflation harms borrowers and helps lenders, so option B is also incorrect.

Option C is correct because variable inflation is associated with high transaction costs in order to maximize the financial position. For example, if the inflation rate is 5% during first quarter, the price level is not much to disrupt the financial position. Again, in the next quarter, if the inflation rate changes to 4%, the position will be effective more. However, if it increases, it will not affect too much.

7 0
3 years ago
What happens to your tax liability with proper financial planning?
Ilya [14]

Answer:

Minimize is the correct answer for plato users

Explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. Explain how advertising and sales practices fed consumer demand during the late 1800s. What were the specific tactics used
erik [133]

Answer with its Explanation:

In the 1800s, advertising was done in local newspapers and in a number of magazines. The cost of advertising in newspapers was very high in those days because the only source of communication with the public was newspaper and magazines.

The designing of copying and opting to art was very common in those days which was adopted to attract key customers and placement of the advertisements in a specific place which would result in higher sales was also common to attract customer attention.

The telephone was invented in 1876, but still telemarketing started in 1970s. So the primary source of advertising and sales promotions was either by newspaper and magazines or face to face selling.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A company's income statement showed the following: net income, $122,000; depreciation expense, $34,000; and gain on sale of plan
    8·1 answer
  • The wealthiest 10% of adults worldwide own what percentage of the earth's wealth?
    11·1 answer
  • The 2003 iraqi war destroyed large amounts of capital. later, insurgent activity continued to destroy capital and created instab
    13·1 answer
  • Kellogg Company is the world's leading producer of ready-to-eat cereal and a leading producer of grain-based convenience foods s
    8·1 answer
  • Locations of Transfer-Oriented Firms Assume the distance between the resource (R ) and the market (M) is 10 miles. A firm’s proc
    5·1 answer
  • John was a high school teacher earning $ 80,000 per year. He quit his job to start his own business in pizza catering. In order
    6·1 answer
  • Bill and Fred bake cookies and pies. Bill's opportunity cost of baking 1 pie is 5 cookies. Fred's opportunity cost of baking 1 p
    9·1 answer
  • Which of the following statements does not describe a motivation by the buyer or seller in the acquisition or sale of a company?
    11·1 answer
  • What kind of cloth is used in wiping spilled oils during cleaning?​
    12·2 answers
  • Sunland Company owns equipment that cost $73,000 when purchased on January 1, 2019. It has been depreciated using the straight-l
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!