1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara31 [8.8K]
3 years ago
14

Granma bought a dozen winter lollipops. The lollipops cost $12 for 24 lollipops. She also buys three winter cakes that cost $28

each. How much money did she spend?
Mathematics
1 answer:
777dan777 [17]3 years ago
5 0

Answer:

108 dollars

Step-by-step explanation:

Cause first you have to find the unit rate of one lollipop which is 2 and then multiply that by a dozen which is 12 and you add that to the product of 3 times 24 which is 84 and 84 plus 24 gives you 108 and then you put the unit on it dollars so 108 dollars

You might be interested in
Using the standard 28/36 guidelines, what is the maximum mortgage payment allowed for someone with an annual salary of $73,025?
nekit [7.7K]

The maximum mortgage payment allowed for someone with an annual salary of $73.025 would be $2,190.75 per month, so the correct option is A.

<h2><u>How to determine the amount using the standard 28/36 guides?</u></h2>

To determine, using the standard 28/36 guidelines, what is the maximum mortgage payment allowed for someone with an annual salary of $73,025, the following calculation must be made:

  • ((73025 x 36) / 100) / 12 = X
  • (2,628,900 / 100) / 12 = X
  • 26,289 / 12 = X
  • 2,190.75 = X

Therefore, the maximum mortgage payment allowed for someone with an annual salary of $73.025 would be $2,190.75 per month.

Learn more about mortgages in brainly.com/question/20589209

4 0
2 years ago
) Today there is a discount of $10 off a purchase of 5 or more concert tickets.
antiseptic1488 [7]

Answer:

Tickets * cost - 10

Step-by-step explanation:

5*cost-10

5 0
3 years ago
Maria and three friends have 1200 soccer cards. If they share the soccer cards equally, how many will each person receive?
ryzh [129]
300 because 1200/4= 300
5 0
3 years ago
Helpppppppppppppppppppp
lora16 [44]

Answer: I think it's C


Step-by-step explanation:

(83-64)-(64+29)

83-64=19

64+29=93      

<u><em>19x-93</em></u>

3 0
3 years ago
Does anyone know algebra? if so, I can really use your help.
SCORPION-xisa [38]

Answer:

yea sure

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve by Substitution<br> Show Steps<br> x = −5y + 4z + 1<br> x − 2y + 3z = 1<br> 2x + 3y − z = 2
    6·1 answer
  • Please help with two and four
    10·1 answer
  • Sally’s father baked 8 cookies. Sally and 4 friends (5 people total) decide to share the cookies equally. How much will each per
    15·2 answers
  • A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?
    13·1 answer
  • There were some people on a train 18 people get off at the first stop and 21 people get on the train there are now 65 people on
    8·1 answer
  • Can somebody help me with the Math's questions with Forming and Solving Equations? Thanks
    9·1 answer
  • Two angles are complementary. If the measure of one angle is twice the measure of the other angle, what is the measure of the la
    7·2 answers
  • Explore the difference between volume and pitch as well as what causes them.
    8·1 answer
  • Please please help please help me help please help me
    6·1 answer
  • A box contains 14 large marbles and 10 small marbles. Each marble is either green or white 8 of the large marbles are green, and
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!