1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Galina-37 [17]
3 years ago
9

A bakery sells 12 cookies for $24.If each cookie costs the same amount,how much does 1 cookie cost,in dollars?

Mathematics
2 answers:
VikaD [51]3 years ago
8 0

Answer:

The answer is $2

Step-by-step explanation:

24 divided by 2 = 2

Elis [28]3 years ago
4 0

Each cookie costs 2$.

We can find how much each cookie costs by setting up an equation with x being the amount of cookies, and solve

12x=24     12 cookies equals 24 dollars

x=2            By simplifying and dividing both sides of the equation by 12, we get the variable on its own.

You might be interested in
You offer senior citizens a 20% discount on their tune-ups at your gas station. Assuming that an average of 50 senior citizens g
Natali5045456 [20]
499.50 is the total amount of discounts given to senior citizens
6 0
3 years ago
Given the flag ABCDE, determine the single rule (x,y) that creates the
cricket20 [7]

Answer:

(y, -x)

Step-by-step explanation:

Rotation of 90°

(Clockwise)

(x, y)  ---> (y, -x)

Rotation of 90°

(CounterClockwise)

(x, y) --> (-y, x)

Rotation of 180°

(Both Clockwise and Counterclockwise)

(x, y) ---> (-x, -y)

Rotation of 270°

(Clockwise)

(x, y) ---> (-y, x)

Rotation of 270°

(CounterClockwise)

(x, y) ---> (y, -x)

6 0
3 years ago
A basketball player makes 6 of 10 free throws in the first week of the season. If she shoots with the same accuracy for the next
Alex777 [14]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

First divide: 6/10 ( to get a rate)

Next multiply: 25*0.6

Final answer: 15

5 0
3 years ago
I need explanation and help me plz !!!!
Arte-miy333 [17]

Answer:

52

Step-by-step explanation:

There are a total of 380+240+110 people. (730)

0.52 are in stage 3.

0.33 in stage 2.

0.15 in stage 1.

52 people from stage 3 should be in the group.

5 0
2 years ago
14 divided by 0.5 equals
svp [43]

Answer:

28

Step-by-step explanation:

= \frac{14}{0.5}  \ \\  \\   =  \frac{14 \times 10}{5}  \\   \\  = 14 \times 2 \\   = 28

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Y=2/3x-2(-3,4)
    11·1 answer
  • What is the volume of a bed that is 3 inches by 2/3 inches by 1/3 inch
    11·2 answers
  • Can I get help on this please
    14·1 answer
  • It rained 6 1/2 inched in 1 3/4 hours. What’s the rate of rain in inched per hour? Make answer as a mixed number
    5·1 answer
  • 1.)300.8 m to yards<br> 2.)80 yards to mm<br> 3.)15 kg/L<br> 4.)40cm/sec to mph
    13·1 answer
  • (07.06) Which of the following graphs shows all the possible values for a number that is less than 7? Number line with closed ci
    15·2 answers
  • Dylan uses the expressions (x^2 -2x+8) and (2x^2 + 5x - 7) to represent the length and width of his bedroom. Which expression re
    13·2 answers
  • I need help please...
    7·2 answers
  • What is the answer to this equation 7b=70
    5·1 answer
  • I'm new to algebra and I'm having trouble solving this equation can someone answer with steps
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!