1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tom [10]
3 years ago
8

if the net from the two triangles are the right triangles all quadrilaterals what is its surface area in square units?

Mathematics
1 answer:
erica [24]3 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

The total surface area is 168 square units.

You might be interested in
Please Help!!!!!!!!!!!!!!!
melisa1 [442]

Answer:X=4

Step-by-step explanation:

Congruent triangles method

AB/DB=BC/EC

10-x+x/10-x=3+2/3

10/10-x=5/3

30=50-5x

30-50=-5x

-20=-5x

X=4

3 0
2 years ago
Is it 290 or 70 is conjugate angle
Aleks [24]
A conjugate angle is 360°, 360-70=290!
6 0
2 years ago
What is the answer to -6+p=-22
zlopas [31]

-6+p=-22

add 6 to each side

+6 -6+p=-22+6

p = -16

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A line passes through the point (-2, 3) and has a slope of -2. What is the equation of the line?
Mrrafil [7]

Answer:

y = -2x -1

Step-by-step explanation:

slope intercept form is y = mx +b

m = slope, b = y intercept

point is given as ordered pair (x,y)

plug in slope into y=......

y= -2x+b

plug in the point

3 = -2 * (-2) + b

3= 4 +b subtract 4 on each side

b = -1

y = -2x -1

8 0
2 years ago
What are the x-intercepts for x2 + x - 6 = 0? (hint: factor first) please I need this asap
Nezavi [6.7K]
2 negative three.....use Math-way
5 0
2 years ago
Other questions:
  • The measure of an angle is 40°. What is the measure of its supplementary angle?
    15·2 answers
  • Please select the best answer from the choices provided
    9·1 answer
  • An angle bisector of a triangle divides the opposite side of the triangle into segments 1.5 cm and 1 cm long. A second side of t
    6·1 answer
  • A store sells 8-foot boards for $2.40 each. What is the cost per foot?
    6·1 answer
  • What is the answer to 4+s×12
    11·1 answer
  • Can someone please simplify these using product notation?
    14·1 answer
  • 1-4 I’ll give brainliest to first correct answer
    11·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!! very urgent asap!!! need help please
    12·2 answers
  • Which table represents the increasing linear function with the greatest unit rate?
    15·1 answer
  • PLEASE I NEED THIS RN TYSM ILL GIVE BRAINLY
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!