Can someone help. “At the market you can buy 5 bags of apples for $23.60. At the orchard you can get 7 bags of apples for $32.76
. Which is the better deal?”
2 answers:
Answer:
7 for $32.76
Step-by-step explanation:
23.60/5 is $4.72
32.76/7 is $4.68
Answer: $4.72
Step-by-step explanation:
To solve this problem we need to find the unit price of a bag of apples(one bag)
Thus, simply do 23.60/5 to get 4.72 and 32.76/7 to get 4.68. Because 4.68 < 4.72, the orchard is a better deal.
Hope it helps <3 :D
You might be interested in
Answer
no
Step-by-step explanation:
yw
|x-5| = 9
x - 5 = 9
x = 14
-(x-5) = 9
-x + 5 = 9
-x = 4
x = -4
answer is B
{-4, 14)
This... this makes no sense :')
Answer:
no
Step-by-step explanation:
Answer:
37.5
Step-by-step explanation: