The regular selling price per unit for the laptop is $298.6.
<h3>How to calculate the price?</h3>
Let the regular price per unit be x.
The expense is 19% of the selling price and profit is 25% of the selling price. This will be illustrated as:
x + (19% × x) + (25% × x) = 430
x + 0.19x + 0.25x = 440
1.44x = 430
Divide
x = 430 / 1.44
x = 298.6
The price is $298.6
Learn more about cost on:
brainly.com/question/25109150
#SPJ1
I think it’s D.............
Answer:
5,816
Step-by-step explanation:
use P.E.M.D.A.S
P) parenthesis
E) exponents
M/D) multiply and divide (whichever comes first from left to right)
A/S) addition and subtract (same as multiply and divide)
After solving the equation (work shown in image) your answer would be x > -2. I drew an image of how the number line should look at least similar to, using the solution.
*whenever you divide or multiply with a negative number reverse/flip the sign
< or > signs will always have an open circle
≥ or ≤ signs will have a closed/filled in circle
TIP: To know which way the arrow should point, look at the sign and think of it as an arrow.
< would have the arrow on the number point
this way: <-
or > which would have the arrow on the number line point this way: ->
Answer:
I can't quite read it.
Step-by-step explanation: