Answer:
36x^6/y^10
Step-by-step explanation:
First evaluate the parentheses, 6x^3 x 6x^3 = 36x^6
y^5 x y^5 = y^10 ; remember m^k x m^r = m^k+r
final answer should be 36x^6/y^10
hope this helps :')
A unit rate is just how much it costs per ONE unit of whatever your measuring. Lets say you had a rate of $4.00/8lbs. The unit rate would be $0.50/ ONE lb.
The multiples of 14 are 1,2,7,14
the multiples of 22 are 1,2,11,22
Therefore 2 is the GCF
As Soon As Possible is what asap means or asap yams rip or asap ferg and rocky
Answer:
Step-by-step explanation:
log(7)6+log(7)2^3
log(7)6+log(7)8
log(7)(8*6)
log(7)48 = > D is the correct answer.