1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
masha68 [24]
2 years ago
7

How can you find a unit rate when given a rate

Mathematics
1 answer:
Alik [6]2 years ago
4 0
A unit rate is just how much it costs per ONE unit of whatever your measuring. Lets say you had a rate of $4.00/8lbs. The unit rate would be $0.50/ ONE lb.
You might be interested in
I'm really not sure how to go about solving this algebraic equation, please help! .513 = (2x)^2 / (.05-x)
LiRa [457]
Let's set it up like this:
0.513=\frac{\left(2x\right)^2}{\left(0.05-x\right)}
Multiply both sides by 0.05-x
0.513\left(0.05-x\right)=\frac{\left(2x\right)^2}{0.05-x}\left(0.05-x\right)
0.513\left(0.05-x\right)=4x^2
We are then going to use the distributive property. Since we also know that the opposite of an number that is squared is the square root, we can also apply that. We would be left with something like this:
x=-\frac{0.513+\sqrt{0.673569}}{8},\:x=\frac{\sqrt{0.673569}-0.513}{8}
The variable x can be both positive or negative.
We have found successfully our answer.

Let me know if you have any questions regarding this problem!
Thanks!
-TetraFish<span />
4 0
3 years ago
For every penny Sam puts into his bank, Tara puts 4 pennies into her bank. If Sam puts 10 pennies into his bank, how many pennie
devlian [24]

Answer: If Tara puts 4 pennies in for every one Sam does then after he puts in 10 she would of put 40.

She put in 40 pennies. Hope this helps ;)


3 0
2 years ago
Please help This is <br> Solve percent problems, part 1 on I-ready
Olenka [21]

Answer:

70/100 (58)

0.70 (58)

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A composite figure is formed by combining a square and a triangle. Its total area is 43.5 ft2. The area of the triangle is 18.5
Ber [7]

Answer:

If i was smart enough to answer this question i would help you but until then i am happy eating my mcnuggets (obviously 20 pack).

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Circle the rate that does not belong with the other three. Explain your reasoning
myrzilka [38]
1440 mi/do
The other three are stating a mileage per time period , this one does not
6 0
3 years ago
Other questions:
  • 3
    10·2 answers
  • The number used to divide is the
    12·2 answers
  • What is 75/100 simplified
    13·2 answers
  • Uncle drew scored 28 points in 5 5/6 minutes. How many points did he average per minute
    9·2 answers
  • Two groups of students were asked how far they lived from their school. The table below shows the distances in miles:
    9·2 answers
  • If b= the number of blue bikes, which algebraic expression represents the
    12·2 answers
  • Help i dont feel like doing this help me please
    5·1 answer
  • How many more fans like football than basketball and soccer combined?
    5·1 answer
  • List a pair of vertical angles, then state the relationship between vertical angles ​
    10·2 answers
  • What’s the difference please help
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!