1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
masha68 [24]
3 years ago
7

How can you find a unit rate when given a rate

Mathematics
1 answer:
Alik [6]3 years ago
4 0
A unit rate is just how much it costs per ONE unit of whatever your measuring. Lets say you had a rate of $4.00/8lbs. The unit rate would be $0.50/ ONE lb.
You might be interested in
Solve for x in the equation x squared minus 12 x + 36 = 90.
olasank [31]

Answer:

A on edge

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
CAN SOMEONE HELP ME ASAP ITS SO IMPORTANT
alexgriva [62]

Answer:

The letter P represents 1/8 on the number line

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cone with a mass of 6 g has a radius measuring 5 cm and a height of 2 cm. What is its density?
AlekseyPX

Volume of a cone is equal to pi*r^2*(h/3)

3.14*5^2*2/3 = 52.36 cubic cm.

Density = mass/volume

 6 grams/ 52.36 cm^3= 0.1146

Round to 2 decimal places to get D.0.11 g/cm^3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the perimeter of a rectangle with 23 inches long side and 15 inches on its short side?
Mama L [17]
23 + 23 + 15 + 15 = 76 inches
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
7. (5 + 4 – 2) х (-2) = ?<br> А. 14<br> В. -22<br> с. -14<br> D.22
Talja [164]
Step 1. (5+4-2)x(-2)
Step 2. (7)x(-2)
Step 3. -14
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the equation in slope intercept form please show me the steps so I can try to figure it out
    15·1 answer
  • What is the equation of the line that is parallel to the given
    15·1 answer
  • Find a 2×2 matrix a for which where eλ is the eigenspace associated with the eigenvalue λ.
    9·1 answer
  • ALGEBRA Angles G and H are supplementary and congruent. If G and H are alternate interior angles, what is the measure of each an
    12·1 answer
  • 1. What would s have to be so that x^3+ 5x^2 + sx + 6 is divisible by (x+2)?
    14·1 answer
  • Shoprite has various brands of laundry detergent. which brand has the lowest price per ounce?​
    7·1 answer
  • At a store, a hat has a regular price of x dollars. During a sale, the price of the hat is discounted by 20%.
    7·1 answer
  • A school wants to investigate the amount of exercise students do.
    15·1 answer
  • A paper drinking cup in the shape of a cone has a height of 10
    9·1 answer
  • The product of 80 and 5,000 is...
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!