Scalene triangle
because all sides are of a different length
k, n - integers
2k+1 - an odd integer
2n+1 - another odd integer
The product of them:
(2k + 1)(2n + 1) =
= 4kn + 2k + 2n + 1 =
= 2(2kn + k + n) + 1
The product of integers (2kn) is integer
and the sum of them (2kn+k+n) also is integer
So (2k + 1)(2n + 1) = 2(2kn + k + n) + 1 is an odd integer
The answer will be B. X= 2.57m. Hope it help!
Answer:
C. (X+2)(x-6)
Step-by-step explanation:
- x^2-4x-12
- x^2-6x+2x-12
- x(x-6)+2(x-6)
- (x+2)(x-6)
Answer:
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver