1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TiliK225 [7]
2 years ago
6

Together,Ella and Ola have 70 mushrooms.9 of Ella's mushrooms are brown and 17 of Ola's mushrooms are white.How many mushrooms d

oes Ella have?
Mathematics
1 answer:
Aliun [14]2 years ago
5 0

Answer:

why does this make my brain hurt

You might be interested in
CAN someone PLZ help !?
Trava [24]

no entiendo hingles......pero puedo puedo tener esos 5 puntos

6 0
2 years ago
Please help with this question
ladessa [460]

Answer:

your answer is 1,-2

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
True or false: “If a positive integer is divisible by both 2 and 3, then it is divisible by 12.”
Julli [10]
False because 6 is divisible by 2 and 3, but not 12
4 0
2 years ago
What is the common ratio of the geometric sequence; *
Tanya [424]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

The common ratio r of a geometric sequence is

r = \frac{a_{2} }{a_{1} } = \frac{\frac{10}{3} }{10} = \frac{10}{3} × \frac{1}{10} = \frac{1}{3} → C

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the degree measure of z?. <br><br>A) 29° B) 39° C) 41° D) 68°
Lunna [17]

Answer:

D) 68°

Step-by-step explanation:

The exterior angle of a triangle is equal to the sum of the opposite interior angles

z = 39+29

z =68

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the missing side of each triangle. leave your answers in simplest radical form
    9·1 answer
  • WILL UPVOTE
    14·1 answer
  • Is 4.5 same as 4.50?
    7·2 answers
  • Can someone pls find surface area
    14·2 answers
  • Aka aka a shhshshshajannananM
    5·2 answers
  • I really need this is answered please no links or files
    8·1 answer
  • Chase is campaigning for class president and plans to distribute some campaign materials: 8 flyers and 12 buttons. He wants each
    5·1 answer
  • A store sells 6 T-shirts for $58.08. What is the unit cost per T-shirt?
    9·2 answers
  • True or False To find the circumference of a circle you multiply the diameter by pi
    9·1 answer
  • Mega HARD!!! wahts <br><br> 21+159-
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!