1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ainat [17]
3 years ago
13

Give three examples of equations that have the solution -6.

Mathematics
1 answer:
PIT_PIT [208]3 years ago
6 0

Answer:

3x +6 = -12

4x+ 5= -19

8-x=14

You might be interested in
Whats the answer tell me please
ANEK [815]
For y=3x+4, you would put 4 on the y-intercept and from that point you go up 3 and right 1 and then plot the second point.

For y=-x-4, you would put -4 on the y-intercept and from that point go down 1 and right 1 and then plot the second point.
6 0
3 years ago
LOL 3 more to gooo . find the value of x
garri49 [273]

Answer:

17

Step-by-step explanation:

These two angles add up to 180, so we can set up an equation. 5x-23+7x-1=180. Now we combine like variables, getting 12x-23-1=180. We add 23 to both sides, and get 12x-1=203. Then we add 1 to both sides, getting 12x=204. Finally we divide by 12 on both sides, with our result as x=17.

8 0
2 years ago
Find the missing angle measure, arc measure of solve for x. Show all work!
salantis [7]

Answer:

hmmmmm

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The length of the pencil is 8x + 2 and length of pen is 4x + 1. Find the difference between their lengths.
Ahat [919]
4x+1

explanation in the photo

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP! my test is due in 10 minutes.. What is teh range of the relation above?
lisov135 [29]

Answer:

D) The Y value never goes above 6.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • In an article about the cost of health care, USA Today reported that a visit to a hospital emergency room has a mean cost of $14
    7·1 answer
  • I had 3 apples I eat two how many I had left
    12·2 answers
  • Bobby is making model train cars from wood. He needs 3/4 inches of wood for each train car. If Bobby has a piece of wood that is
    15·1 answer
  • Discount on LCD TV is $240.<br><br> Sale Price is $1575.00<br><br> What was the list price?
    10·1 answer
  • What is the sum of these mixed numbers 2 1/8 + 4 3/8
    6·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.45 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·1 answer
  • 3.<br> Write the<br> equation.<br> Slope:<br> riset<br> Run<br> y intercept:<br> equation: y=mx+b;
    13·1 answer
  • Which shows how to solve the equation 3 over 4 x= -6 for x in one step?
    9·2 answers
  • State whether the following statements are True or False:
    13·1 answer
  • Does either item below contradict the statement: "The sum of two rational
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!