1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allochka39001 [22]
2 years ago
7

The bar graph in the following graphic represents fictional net exports in billions of dollars for five countries. Net exports a

re obtained by subtracting total imports from total exports; a negative net export means the country imported more goods than it exported.
Net Exports (Billions of dollars) United States Denmark China Germany Spain -150 -100 150 -50 050 100 Net Exports (Billions of dollars)

What is the difference between the net exports from The United States and Denmark?

a. 70 billion dollars
b. 80 billion dollars
c. 90 billion dollars
d. -140 billion dollars ​

Mathematics
1 answer:
harina [27]2 years ago
8 0

Answer:

$80 billion

Step-by-step explanation:

From the graph, we have the following:

United\ States = -110

Denmark = -30

China = 120

Germany = 40

Spain = 30

Required

Determine the difference in US and Denmark exports

The difference is calculated as thus:

Difference = Denmark - United\ States

This gives:

Difference = -30 - (-110)

Difference = -30 +110

Difference = 80

<em>Hence, the difference is $80 billion</em>

You might be interested in
How do I factor the expression 27- 9x + 15
gulaghasi [49]
Simple...

you have: 27-9x+15

Add any terms that are the same-->>

-9x+42

Factor-->>>

-3(3x-14)

Thus, your answer.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 3x + 3 = -9, then what is 3x + 5 equivalent to?
Anarel [89]

Answer:

- 7

Step-by-step explanation:

Solve for x

3x + 3 = - 9 ( subtract 3 from both sides )

3x = - 12 ( divide both sides by 3 )

x = - 4

Hence

3x + 5 = (3 × - 4) + 5 = - 12 + 5 = - 7

8 0
3 years ago
A model for tumor growth is given by the Gompertz equation dV dt = a (In b-, In V) V where a &gt;0 and b &gt;0 are constants and
Xelga [282]

Answer:

V(t) = b^{(1-e^{-at})}

Step-by-step explanation:

We are given the following information in the question:

\displaystyle\frac{dV}{dt} = a (In b - In V) V

where a > 0 and b > 0.

\displaystyle\frac{dV}{dt} = a (In b-In V) V\\\\\displaystyle\frac{dV}{dt} = -aV(ln\frac{V}{b})\\\\\frac{dV}{V(ln\frac{V}{b})} = (-a)dt\\\\\text{Put } ln\frac{V}{b} = z\\\\\text{Integrating both sides}\\\\\int \frac{dV}{V(ln\frac{V}{b})} = \int (-a)dt\\\\\text{We get}\\\\\int \frac{dz}{z} = \int (-a)dt\\\\\\\text{where C is the constant of integration}

V(0) = 1~ mm^3\\V(t) = b.e^{e^{-at+C}}\\\text{Putting t =0, V(0) = 1}\\\\V(0) = 1 = b.e^{e^{C}}\\\\V(t) = b^{(1-e^{-at})}

where v(t) is the required tumor volume as a function of time that has an initial tumor volume of V(0) = 1 cubic mm.

5 0
3 years ago
Given a cone 10 feet tall with a diameter of 10 feet, determine the radius of the smaller cone created when a horizontal plane p
11111nata11111 [884]

Answer:

r=3 ft

Step-by-step explanation:

it is similarity of two triangles

one

perpendicular side=10 ft

base=10/2=5 ft

second

perpendicular side=10-4=6 ft

Base r=?

\frac{r}{5}=\frac{6}{10}\\r= \frac{6}{10} \times 5=3~ft

8 0
3 years ago
Solve this equation for A: A ÷ 2 = 4
Natali5045456 [20]
The answer to the equation is 8
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone please help me for question 9, 10, 11, 12, and 13?
    5·1 answer
  • If 5^3b-1 = 5^b-3 what is the value of b?
    14·1 answer
  • A hair salon charges fixed rate of $25.00 for a haircut and then an additional $15.00 for any other services. Write a function t
    15·1 answer
  • hey! who wuvzzzzzzz money??? $$$$$ meeee deb is saving $54 per month to buy a new camera. use the distributive property to menta
    7·1 answer
  • How do i evaluate 16^(-1/2) ?
    12·1 answer
  • Identify the three similar triangles in the figure. Be sure to name the vertices in the correct order.
    6·1 answer
  • Plz help brainlest if correct
    9·1 answer
  • Larry paid $3.20 for 64 ounces of milk. How much did each ounce cost?
    7·1 answer
  • Simplify. (x 3) 4 • x -3 x -36 x 9 x 4 x -21
    14·2 answers
  • Find the product. <br> Y^5 x y^3<br> Please and thx <br> But hurry
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!