1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
emmainna [20.7K]
3 years ago
15

Cheese sticks that were previously priced at "10 for $1" are now "4 for $1". Find each percent change

Mathematics
1 answer:
Naddika [18.5K]3 years ago
5 0

Answer:

The price per cheese stick was increased by 150%.

The amount of cheese sticks per $1.00 has decreased by 60%.

Step-by-step explanation:

The price per cheese stick was $0.10

  • 1.00 (dollar) divided into 10 (cheese sticks) gives you 0.1, which means each cheese stick costs $0.10

The current price per cheese stick is $0.25

  • 1.00 (dollar) divided into 4 (cheese sticks) gives you 0.25, which means each cheese stick costs $0.25

That means the price per cheese stick was raised by 150%.

That also means the amount of cheese sticks you could buy for $1.00 has decreased by 60%.

You might be interested in
Can someone plz help me ASAP
Andrews [41]
Day 3 is double than day two judging by hours baked... it's 96 cookies
5 0
3 years ago
Is that correct ????
Travka [436]
Yes I believe it is :)
7 0
3 years ago
Please Help TYSM Owl monkeys sleep during the day, waking about 15 mins after sundown to find the food. At midnight, they rests
Viefleur [7K]
Probably about 500 hours <span />
8 0
3 years ago
Marcus is rewriting a polynomial by combining like terms. Which terms does he still need to combine to finish rewriting the poly
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:-3mn^3 and -5mn^3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
How do i make 45/150 a fraction and a decimal
max2010maxim [7]
0.3 is the decimal of 45/150 

To change fraction into decimal you need the divide the denominator by the numerator.
So  150 divided by 45 is 0.3.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you know x when f(x)=2
    10·2 answers
  • Which of the following pairs of planets
    9·1 answer
  • How can we best show or describe the change in position of a figure?
    10·1 answer
  • The absolute deviation of x from 19 is 8
    13·1 answer
  • If 2 kilograms of strawberries cost $4.50, how much would 3 kilograms cost?
    10·1 answer
  • Is each pair of lines parallel perpendicular or neither​
    5·2 answers
  • With double-digit annual percentage increases in the cost of health insurance, more and more workers are likely to lack health i
    15·1 answer
  • How do I do functions with graphs?
    12·1 answer
  • C=
    5·2 answers
  • Amy regularly works 20 hours per week at Hook's Dry Cleaners from Monday through Friday. She earns $13.10 per hour and receives
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!