Answer:
$1.59 for a pint,
two dollars for a quart,
299 for a gallon
Step-by-step explanation:
Since, rate is used to compare different kinds of quantities and it is the ratio of the quantities,
Also, unit rate states the amount of first quantity corresponding to the unit amount of second quantity,
When we talk about the unit rates for a quantity,
Then it shows the price of the quantity per unit amount.
Thus, by the above explanation it is clear that,
The unit price for representing the price of juice would be,
$1.59 for a pint,
two dollars for a quart,
299 for a gallon.
Note : we do not consider 'one dollar for 12 ounces' a unit price because it is not the price per 1 ounce.
Answer:
Hence the correct option is the last one . The triangle is an obtuse angled triangle.
Step-by-step explanation:
i) the sum of any two sides added together is greater than the third side hence this is a triangle.
ii) it is<em><u> not</u></em> a right angled triangle as
and 
iii) the triangle is not acute from ii) above
iv) the triangle is an obtuse triangle from ii) above.
Answer:
Step-by-step explanation:
Maybe your questions has some wrong numbers in it? but, going by what's in your questions , just 1 cup of flour :/ seems too easy
500 because you would round down because it is less than 5.
Its to so you can be comfortable while sleeping