The answer is 69, because 15% of 460 is 69
Hope this helps!
1 dozen = 12 apples.
3 apples cost 0.48, multiply that by 4 to get the price of 1 dozen.
0.48 x 4 = $1.92 per dozen.
Divide the total you can spend ( 3.84) by cost per dozen:
3.48 / 1.92 = 2
You can buy 2 dozen.
Answer:
rational number
Step-by-step explanation:
Answer:
(1, -2) Option A in your list of possible answers
See attached image.
Step-by-step explanation:
We need to graph the lines by using a couple of points on the plane for each equation.
For example:
the points (0, -3) and (3, 0) for the line y = x - 3
and the points (0, 1) and (-1, 4) for the line y = - 3 x + 1
Please see the lines in the attached image, and notice that they intersect at the point (1, -2), which gives you the solution for the system.
Answer:
Less than
Step-by-step explanation:
7.5 < 48.75
48.75 is a bigger number than 7.5
Therefore, 7.5 is less than it.