1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vikki [24]
3 years ago
13

If a roof is 30ft 4 in wide & 52 ft 9 in long with 3 inches of water trapped on the roof. how many gallons are trapped on th

e roof?
Mathematics
1 answer:
Anarel [89]3 years ago
8 0

Answer:

42,069

Step-by-step explanation:

You might be interested in
WILL GIVE BRAINLIESTTT!!!! PLS HELP
Kaylis [27]
7/30 x 100 = approx 23.3%
4 0
3 years ago
It takes 45 minutes to drive to the nearest bowling alley taking city streets going 30 miles per hour
zmey [24]

Answer:

The time it will take to get to the bowling alley while driving at 65 mph on the freeway is approximately 20.8 minutes

Step-by-step explanation:

The given parameters are;

The time it takes through the streets to drive to the nearest bowling alley = 45 minutes

The speed of driving through the streets = 30 miles per hour (mph)

The speed of driving through the freeway to the bowling alley = 65 mph

From the speed of driving through the streets and the time taken we have;

The formula for speed, S, is S = Distance/Time

Therefore, 30 mph = Distance/45 minutes

Where, 1 hour = 60 minutes, 45 minutes = 1/60×45 hour = 3/4 hour

30 mph = Distance/45 minutes = Distance/(3/4 hour)

30 mph = Distance/(3/4 hour)

Distance = 30 mph × 3/4 hour = 22.5 miles

Given that the distance through the freeway and through the streets are the same, we have from speed = Distance/Time;

Time = Distance/Speed

The speed through the freeway = 65 mph while the distance remain 22.5 miles

Therefore;

Time = 22.5 miles/(65 mph) ≈ 0.346 hour ≈ 20.8 minutes

The time it will take to get to the bowling alley while driving at 65 mph on the freeway is approximately 20.8 minutes.

8 0
3 years ago
3 pizzas for $ 16.50 what is the unit rate for one pizza
o-na [289]
The answer is 5.50$ you have to divide 16.50/ 3
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of this graph? I WILL GIVE BRAINLIEST PLSSSS 100 points 3,2 1,4
jeyben [28]

Step-by-step explanation:

Slope = -5/5 = -1

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME!!! Find m (angle) LMN
bagirrra123 [75]

Answer:

108°

Step-by-step explanation:

hii!

lmn would be equal to 85 plus 23.

this is because those angles both make up the big angle lmn, so the answer is 108 degrees.

hope this helped you :)

4 0
2 years ago
Other questions:
  • I’m so confused. can someone please help
    8·1 answer
  • tasty yogurt manufacturing co. makes 10 cents per container of plain yogurt that it sells and 12 cents per container of vanilla
    8·1 answer
  • Solve for x: one over eight (8x + 15) = 24
    5·2 answers
  • line j has an equation of y=-x+8. line k includes the point (1,-3) and is perpendicular to line j. what is the equation of line
    5·1 answer
  • The area of the paralleogram is 184 units squared
    10·2 answers
  • HELP A HOMIE OUT RQQQQQQ
    12·1 answer
  • what is the surface area of a rectangular prisim with a base length of 9 yd, base width of 7 yd,and a height of 4 yd?
    7·2 answers
  • Help mee<br> please.......................... :3 :3
    5·2 answers
  • Which expression is equivalent to (5x + 2) + (4x - 3)?
    6·1 answer
  • Solve for -5x &lt; 2 step by step
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!