First we have to find how much they spent on each gallon.
To find out how much Carly paid for each gallon we have to divide her total price by haw many gallons she got.
$17.50/7=$2.50 per gallon
Likewise we do the same for Jade
$45/15=$3
So the answer will be Jade paid more per gallon than Carly
The answer to your question above would be: 7z-2/z-7
Answer:
True
Step-by-step explanation:
Parallel lines go straight on forever and ever without intersection
All the numbers added up then divided by the amount of numbers.
EX: 5 + 10 + 3 + 8 + 9
35
35/5
7