1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darya [45]
3 years ago
12

PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ HELP AND SHOW YOUR WORK

Mathematics
2 answers:
Leviafan [203]3 years ago
8 0

Answer:

n<2

Step-by-step explanation:

-2n+5>1

-2n>1-5

(-2n>-4)divide by -2

USPshnik [31]3 years ago
5 0

Answer:

n<2

Step-by-step explanation:

Solve the Inequality for n

Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.

-2n+5>1

-2n>1-5

(-2n>-4)divide by -2

Interval Notation: (−∞,2)

You might be interested in
Someone pleasee help i only have less then 12 min to submit (::
Lina20 [59]

Answer: A and B are the legs and C is the hypotenuse

8 0
3 years ago
Pleaseeeee helppppppppp mee??
34kurt
Domain- [-6, infinite)
Range: [0, Infinite)

This is because you get the x from the square root (-6) and the y from the invisible 0. Because it doesn’t have a negative x, it goes up.
8 0
3 years ago
Eggs ares sold in boxes. A small box holds 6 eggs hina buys x small boxes of eggs write down in terms of x the total number of e
krok68 [10]

6x

............................................

5 0
3 years ago
There were a total of 61,069,054 votes for the winner in the 2004 presidential election.
d1i1m1o1n [39]
6 is in the ten millions place. The number next to 6 is 1, which is less than 5, so you round down. The nearest 10 million is 60,000,000.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP NOW ITS DUE TOMORROW!
beks73 [17]

Answer:

2 2/5

Step-by-step explanation:

14 divided by 5/6 is 2 2/5

3 0
2 years ago
Other questions:
  • 98 is the product of Chrissy's height and 7 how do I make this a equation
    12·2 answers
  • 5.38 convert expanded form
    10·1 answer
  • Molly bought ten fancy pens for a total of $60. How much did each pen cost
    13·2 answers
  • A rabbit runs at a rate of 25 miles per hour. Write a rule to describe the function.
    11·1 answer
  • The cost of playing pool increases with the amount of time using the table. Identify the independent and dependent quantity in t
    7·2 answers
  • What is the arithmetic mean of the following numbers?<br> 8, 10, 10, 10,6,7,8
    7·1 answer
  • Put the letter choice for the question about the girl's race here.
    14·1 answer
  • Please answer this !!<br>2x + 6 32°​
    10·1 answer
  • Please help me is for my homework​
    13·2 answers
  • A ballet company has sold 540 tickets for the next performance. Tickets for the center section are $56 while tickets for the lef
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!