1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adell [148]
3 years ago
12

Given H(t)=10-2t^2 , find h^-1 (t)

Mathematics
1 answer:
kobusy [5.1K]3 years ago
5 0
I’m
Not really sure to this question but I think 2+
You might be interested in
If a triangle has sides of length x, X + 2, and x
klemol [59]

Answer:

3x+6

x+x+2+x+4

» You can group the like terms, in this case, the x's and the numbers.

x+x+x+2+4

3x+6

5 0
2 years ago
B<br> C<br> 2<br> Choose the wrong name for this angle:<br> 2<br> В) с
qwelly [4]
Ummmmmmmm what?????????
6 0
3 years ago
Attachment is shown in the bottom
Leokris [45]

Answer: She is correct because each ratio is equivalent to 5:1, except for the last one, which is 1:5

5/1 = 5:1

10/2 = 5:1

25/5 = 5:1

10/50 = 1:5

5 0
3 years ago
A linear equation with an infinite number of solutions is called?
svlad2 [7]
Systems of Linear Equations with Infinitely Many Solutions
5 0
3 years ago
Use FOIL to explain how to find the product of (a + b)(a − b). Then describe a shortcut that you could use to get this product w
xenn [34]

Answer:

The product of (a+b)(a-b)  is a^2 - b^2

Step-by-step explanation:

Use FOIL to explain how to find the product of (a + b)(a − b)

FOIL is

Multiply First terms : a*a = a^2

Multiply Outside terms : a* -b = -ab

Multiply Inner  terms : b * a= ab

Multiply last terms : b * -b = -b^2

now we combine all the terms

a^2 -ab+ab - b^2

combine like terms

a^2 - b^2

The product of (a+b)(a-b)  is a^2 - b^2

Shortcut is we apply an identity

a^2 - b^2 = (a+b)(a-b)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much does each kilogram cost
    13·1 answer
  • Each car on a train has 200 seats. How many seats are on a train with 8 cars?
    6·2 answers
  • Refer to the following information:
    11·1 answer
  • Sara bought a 24-ounce can of tomato sauce for $6. What is the unit price per ounce
    8·1 answer
  • Gina bought 2.3 pounds of red apples and 2.42 pounds of green apples.there were on sale for 0.75 a pound.how much did the apples
    5·2 answers
  • Spending more time with her grandchildren is most likely a short-term goal
    14·1 answer
  • F(2)=7 into coordinate points
    5·1 answer
  • Help pleaseeeeeeeeeee
    11·2 answers
  • Exit
    8·1 answer
  • Write the linear function f such that it has the indicated function values.<br> f(3)= 9, f(-1)= -11
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!