1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sdas [7]
3 years ago
6

. Suzanne needs material for her school project. She buys 4.75 yards of material at $5.37 a yard. What is the total cost of the

material? Round to the nearest cent.
Mathematics
2 answers:
Anna35 [415]3 years ago
6 0

Hello,

$ 5,37 * 4,75 = $ 25,5075 = $ 25,51

Bye ;)

Rus_ich [418]3 years ago
6 0

Answer: $25.51

Step-by-step explanation:

Given: Suzanne needs material for her school project. She buys 4.75 yards of material at \$5.37 a yard.

To Find:  total cost of the material.

Solution:

cost of material per yard =\$5.37

Total yards of material bought =4.75

Now,

Total cost of material =\text{Total yards of material}\times\text{cost per yards}

putting values

                                   4.75\times5.37

                                   \$25.51

Hence total cost of the material is \$25.51

You might be interested in
Does anybody listen to girl in red?
nordsb [41]
Me!! whats your favorite song?
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to -36 - 8−36, 36, minus, 8? Choose 1 answer: Choose 1 answer: (Choice A) A -36+(-8)−36+(−8)minus
nordsb [41]

Answer:

Choice A: -36 + (-8)

Step-by-step explanation:

We want to find the equivalent expression to -36 - 8

The correct option is Choice A.

Choice A is -36 + (-8)

The reason is that the product of the signs + and - is -, i.e.

+ * - = -

Hence, + (-8) is the same thing as -8 and Choice A becomes -36 - 8

8 0
3 years ago
100 Points!
tester [92]

Part A: x = -5/4, 3 || (-5/4, 0) (3, 0)

To find the x-intercepts, we need to know where y is equal to 0. So, we will set the function equal to 0 and solve for x.

4x^2 - 7x - 15 = 0

4 x 15 = 60 || -12 x 5 = 60 || -12 + 5 = -7

4x^2 - 12x + 5x - 15 = 0

4x(x - 3) + 5(x - 3) = 0

(4x + 5)(x - 3) = 0

4x + 5 = 0

x = -5/4

x - 3 = 0

x = 3

Part B: minimum, (7/8, -289/16)

The vertex of the graph will be a minimum. This is because the parabola is positive, meaning that it opens to the top.

To find the coordinates of the parabola, we start with the x-coordinate. The x-coordinate can be found using the equation -b/2a.

b = -7

a = 4

x = -(-7) / 2(4) = 7/8

Now that we know the x-value, we can plug it into the function and solve for the y-value.

y = 4(7/8)^2 - 7(7/8) - 15

y = 4(49/64) - 49/8 - 15

y = 196/64 - 392/64 - 960/64

y = -1156/64 = -289/16 = -18 1/16

Part C:

First, start by graphing the vertex. Then, use the x-intercepts and graph those. At this point we should have three points in a sort of triangle shape. If we did it right, each of the x-values will be an equal distance from the vertex. After we have those points graphed, it is time to draw in the parabola. Knowing that the parabola is positive, we draw in a U shape that passes through each of the three points and opens toward the top of the coordinate grid.

Hope this helps!

6 0
1 year ago
The sales tax in your state is 5% if a car costs $24,600 what is the total cost including tax?
Svetach [21]
<h2>Greetings!</h2>

Answer:

$25830

Step-by-step explanation:

If 100% of the car price is 24,600 , then you can imagine that extra 5% being added to this

100 + 5 = 105

So you need to find what 105% of the cost was.

To do this you can use the percentage formula:

Amount x \frac{percentage}{100}

Now, you can simply plug the values into this

24,600 x \frac{105}{100}

24600 x 1.05 = 25830

<h3>So the total cost including tax would be $25830!</h3><h3 /><h2>Hope this helps!</h2>
7 0
3 years ago
A pack with 6 cans of juice costs 3.48. What it the unit price?
nevsk [136]
3.48/6 = 0.58 per can
3 0
3 years ago
Other questions:
  • When spinning a spinner, there's a 0.25 chance of landing on red. Is the chance of landing on red likely or unlikely
    15·2 answers
  • In a school with only sixth and seventh-grade students, 2/5 of the 200 students are seventh graders
    13·2 answers
  • Solve the inequality of -4m≥-4
    7·2 answers
  • (2,?) is on the line y=3/7x+5 find the other half of the coordinate
    9·2 answers
  • What power has the value of 27
    9·2 answers
  • The depth of snow at seven different mountain lodges is 18 inches, 20 inches, 26 inches, 22 inches, 85 inches, 18 inches, and 24
    15·1 answer
  • 23
    12·1 answer
  • Solve square root of x+1 =4
    14·1 answer
  • Find the length of arc AB for each circle.
    14·1 answer
  • In how many ways can we choose one number from the set $\{1,2,3\}$, one number from the set $\{4,5,6\}$, and one number from the
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!