1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
leonid [27]
3 years ago
9

There are two similar triangles. what is the measure of x?

Mathematics
2 answers:
pochemuha3 years ago
8 0

Answer:

ok so of 2 a certain distance from 6 its the same discents from 20 so you take away 2 you get 16 happy to help

Step-by-step explanation:

fgiga [73]3 years ago
7 0

Answer:

im thinking 15

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If 5% sales tax is added to her total, what is the greatest total cost of groceries Darla can spend in order to spend as close t
andrew-mc [135]

Answer:

Approximately $14.20

Step-by-step explanation:

Let the cost of the groceries be represented by c, then;

cost price + VAT = c + (5% of c)

To get the value of the cost, c, that would make him spend as close to $15. Since the tax is 5% of the cost price, then the cost price would be close to $15.

Let c = $14.20, then;

So that,

c + (5% of c) = 14.20 + (5% of 14.20)

                    = 14.20 + 0.71

                    = $14.91

Thus, the greatest total cost of groceries Darla can spend in order to spend as close to $15 as possible is approximately $14.20.

7 0
3 years ago
Solve the equation 2sin x cos x = cos x, for 0° < x≤ 90°​
lilavasa [31]

Answer:

2sinx.Cosx=cosx

2sin90°.cos90°=cos90°

2×1.0=0

0=0

4 0
3 years ago
For the angle 7π/4, draw and upload a representation of the angle on the unit circle in the coordinate plane. Place the angle in
melomori [17]

Answer:

2eXz2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
during a hike, 3 friends equally shared 1/2 pound of trail mix. what amount of trail mix, in pounds, did each friends recieve
VashaNatasha [74]
1/2 divided by 3 is 1/6.
So your answer is 1/6 pounds each person.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marco’s Pizzeria is having a special: 5 pizzas for $25. What is the unit price?
N76 [4]
The unit price would be $5 per pizza
4 0
3 years ago
Other questions:
  • “An architect is planning to incorporate several stone spheres of different sizes into the landscaping of a public park, and wor
    14·1 answer
  • Football practice is 3 hours long and is normally split equally into two parts basic warm up exercises and practicing football p
    6·2 answers
  • There are 25 people in a classroom. Each person shakes each other person's hand once
    5·1 answer
  • A diagonal cross section of a sphere produces which two-dimensional shape?
    13·1 answer
  • (c) Is it possible for two recently made 50" TVs to have different screen lengths
    12·1 answer
  • What is the area of this irregular figure<br><br> O 54 cm?<br> O 72 cm?<br> O 216 cm?<br> 432 cm?
    5·2 answers
  • I dont know plz help
    11·1 answer
  • James and Sara participated in a walking program for 7 days. James walked 2 miles every day. Sara walked 2 1 miles every day Whi
    13·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP!!!!!!!! I'LL GIVE YOU A GREAT RATE PLEASE ANYONE!!!!!!!!!!!! I'M PRAYING
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP 30 POINTS!!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!