1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vichka [17]
3 years ago
5

A school club is comparing prices at two movie theaters. Theater 1 charges $7.50 for a movie ticket and $5.75 per item at the co

ncession stand it would cost a total of $187.75 for their group. Theater 2 charges $22.50 a ticket and $7.50 per item for a total of $397.50. Using this information solve for how many tickets and how many concession items they plan to purchase how many movies do they plan to purchase? and how many snack bins did they get?? I will give you brainlist !!!!!
Mathematics
1 answer:
salantis [7]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is (1.7x10^4)x(8.5x10^-2) in standard form
Temka [501]

Answer:

1.445 × 10³

Step-by-step explanation:

Standard form is a way of writing a small number or a large number easily.

We should give the final answer in standard form.

1) (1.7 × 10⁴) × (8.5 × 10⁻²)

We enter this directly into the calculator to obtain a solution.

= 1445

We write this in standard form we have :

1.445 × 10³

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
how many ways can Aileen choose 2 pizza toppings from a menu of 19 toppings if each topping can only be chosen one​
alexdok [17]

Answer:

There are 342 different combinations.

Step-by-step explanation:

Ok, Aileen is choosing toppings for a pizza.

She can choose two.

There are 19 options that can be chosen once.

The first thing we need to do, is find all the "selections".

Here we have two selections:

Topping number 1

Topping number 2.

Now we need to find the number of options for each one of these selections:

Topping number 1:  Here we have 19 options.

Topping number 2:  Here we have 18 options (because one was already taken in the previous selection)

The total number of combinations is equal to the product between the numbers of options.

C = 19*18 = 342

There are 342 different combinations.

7 0
3 years ago
A school spent $2,587.50 on agendas for its 1,150 students. what is the unit price per agenda
damaskus [11]

For this you can just use a calculator and divide 2587.5 by 1150.

You should get $2.25 for the unit price. Hope this helped ^-^

7 0
3 years ago
What is the volume of the storage bin?
Harman [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

volume = 180 * 9

volume = 1620 in³

5 0
3 years ago
Find sin A <br>a 4/5<br>b 5/4<br>c 3/5<br>d 5/3<br>e 3/4<br>f 4/3​
romanna [79]

Answer:  4/5 (first choice)

=========================================

Work Shown:

sin(angle) = opposite/hypotenuse

sin(A) = BC/AC

sin(A) = 24/30

sin(A) = (6*4)/(6*5)

sin(A) = 4/5

8 0
3 years ago
Other questions:
  • I’m confused on how to graph three and four at the top
    10·1 answer
  • What is -9(5 − 6x) simplified?
    6·2 answers
  • How you could multiple 6×99 in your head?
    6·2 answers
  • What is the solution to 2h +8 &gt; 3h - 6
    9·1 answer
  • Four different sets of objects contain 2,5,6, and 7 objects, respectively. How many unique combinations can be formed by picking
    7·1 answer
  • The softball team has won 7 of their last 8 games.
    11·2 answers
  • What is the measure of the radius of S?
    9·2 answers
  • Find two integers whose sum is -23 and product is 132
    15·1 answer
  • A car travels 10 km southeast and then 15 km in a direction 60° north of east. Find the magnitude of the car's resultant vector.
    13·2 answers
  • PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIESTTTT :)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!