1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveta [45]
2 years ago
14

What is 214 degrees Fahrenheit converted to Celsius?

Mathematics
1 answer:
GREYUIT [131]2 years ago
8 0

Answer:

101.111

Step-by-step explanation:

i looked it up

You might be interested in
Hideki buys a skateboard that costs c dollars. After 6.5% sales tax is added, the total cost can be expressed by the expression
natulia [17]

Answer: c(1 + 0.065)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
PLEASE HELP ME IM BEING TIMEDD
JulsSmile [24]
10 rows because that's right
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I do this? Please help this is due tomorrow!
solmaris [256]
Answer:B 29.16
10% off of 30 is 3.
Subtract 3
27+8%=29.16
29.16 is the answer

hope this helped!
7 0
3 years ago
Which of the following angle pairs best describes angles 6 and 4 in the graphic below?
andriy [413]
Answer: Choice C) Same-side interior angles

------------------------------------------------------------------------------

Angle 4 and angle 6 are on the same side, in this case the right hand side of the transversal line (line t). In addition, they are on the interior of the "train tracks" horizontal  lines (line a and line b). Combine this and this is why the two angles are same-side interior angles

Side note: if line a is parallel to line b, then angle 4 and angle 6 add to 180 degrees. At this point, they are considered supplementary.
8 0
3 years ago
For the given circle, find the value of x
Tpy6a [65]

Answer:

230

Step-by-step explanation:

the angle 115 is half of that arc

7 0
3 years ago
Other questions:
  • In the figure, mDE=118 and mBC=48. The diagram is not drawn to scale. What is m
    11·2 answers
  • Which of the next equations are linear:
    7·1 answer
  • Please help
    5·1 answer
  • 1. Which of these transformations are isometries? The diagrams are not drawn to scale.
    8·1 answer
  • A furniture maker uses the specification 19.88
    14·1 answer
  • Tela bought a backpack for $34.99 and 3 notebooks for $1.89 each. What is the total price, including a 8% sales tax?
    5·2 answers
  • A. Spreads the hourly earnings for career B are more spread out.
    5·1 answer
  • There is a bag filled with 5 blue and 6 red marbles.
    9·2 answers
  • Identify the terms and like terms in the expression 2x2 – 3+6+4r.
    5·1 answer
  • A box of cereal costs $3.69. The box has 13.7 ounces of cereal. About how much does each ounce cost?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!