1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lubasha [3.4K]
3 years ago
15

A box of cereal costs $3.69. The box has 13.7 ounces of cereal. About how much does each ounce cost?

Mathematics
2 answers:
Kaylis [27]3 years ago
8 0

Answer:

HELP ME W MY PROBLEMS ASAP PLSSSS

Step-by-step explanation:

kondor19780726 [428]3 years ago
6 0
About 0.27 pls brainliest me
You might be interested in
Write in ordinary form <br> 5x10 to the power 6 <br> Can someone help me please
lara [203]
It is just 5.0 and you move the decimal right six places
7 0
3 years ago
Part C<br> How does a translation 7 units up change the coordinates of a shape?
Alona [7]

Answer:

The y coordinate of the shape would be 7 more than its original value.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The populations and areas of four states are shown.
Alex777 [14]

Answer:

state c, area, 1,333,089, 10,555

Step-by-step explanation:

got it right

6 0
3 years ago
Molly wants her rectangular rooftop garden plot to have an area of 21 square feet. If she makes the width 5 feet, what must be t
Over [174]
Area = length x width
21 = length x 5
length = 21/5 = 4.2

The length is inversely proportional to the width because as the length increases the width reduces and vice-versa

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Write and evaluate the expression. Then, complete the statements. nine more than the product of seven and a number, decreased by
grin007 [14]

Answer:

9 + 7n - 3 ;

61 ;

Step-by-step explanation:

Let the number = n

9 + 7*n - 3

Hence, the expression is :

`9 + 7n - 3

If the number,n = 8

The value of the expression becomes :

9 + 7(8) - 3

8 + 56 - 3

= 61

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 3/5 2/3 and 0.65 from least to greatest
    14·2 answers
  • The question is down below
    15·1 answer
  • 1/4 gallon equals how many cups
    8·2 answers
  • I need help with this math question
    12·1 answer
  • a bread recipe calls for ⅓ cup of butter you want to make ½ of a batch. how much butter do you need?​
    12·1 answer
  • A. After the play, Dana, the ticket manager, tells you, "We sold 84 adult tickets and 112 student
    12·2 answers
  • Who wants to talk and be friends
    8·2 answers
  • Which of the following equations has only one solution?
    12·2 answers
  • I forgot how to solve this question <br> 7x +9=58
    5·2 answers
  • Please show step by step need it now
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!