1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andru [333]
3 years ago
11

Is this right??? Please help!!

Mathematics
1 answer:
Inessa05 [86]3 years ago
3 0
Yes this is right, I have experience in for
You might be interested in
A farmer is dividing 128 eggs into 5 crates , how many eggs will go into each crate?
GaryK [48]
This is a division problem. You can use the standard algorithm of 128/ 5. Or you can create equal groups (draw five circles) and count out eggs until you distribute them all. I would start with 20 in each circle. That would be 20+ 20+ 20+ 20+ 20= 100 Then think 128-100= 28 Next count by 5's. 5+ 5+ 5+ 5+ 5= 25 Then think what is 28-25= 3 so 128/ 5= 25 with a reminder of 3 eggs left over.
8 0
3 years ago
Stuck on this problem
zysi [14]

step 2 would be 10

step 4 would be 10x-x = 9x =7

 x = 7/9

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help! <br>i do not understand my homework!<br>​
Verizon [17]

Answer:

I believe the answer is A.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Are trapezoids always, sometimes, or never a parallelogram?
tatyana61 [14]
THEY ARE ALWAYS PARALLELOGRAMS
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please someone help this question is hurting my small brain. ​
ki77a [65]
22.4

If the bottom side is 20 cm, then each line BE and CE would each be 10 cm.

Now, just focus on the top left triangle. You have one side with 20 cm, and the other side with 10 cm. You are left with the hypotenuse, which you need to figure out the value of.

Since this is a right triangle, you can use the Pythagorean theorem -> a^2 + b^2 = c^2 where c is the hypotenuse.

20^2 + 10^2 = c^2
400 + 100 = c^2
500 = c^2
22.36 = c
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve for n. F = 4/3 ​(n-1) The solution is n= F+
    13·1 answer
  • How do I solve this radical?
    5·1 answer
  • Explain how an estimate helps you place the decimal point when multiplying 3.9 × 5.3
    5·1 answer
  • 12 is to 60 as 5 is to ?
    6·2 answers
  • A manufacturer finds it costs him x + 5x + 7 dollars to produce x tons of an item. At 2 production levels above 3 tons, he must
    12·1 answer
  • Which is the better deal per car? 12 car washes for $100 or 5 car washes for $45
    12·2 answers
  • Nerissa paid a total of $8 for 4 packs of pencils she purchased from the convenience store. Let p represent the cost of one pack
    15·1 answer
  • Alex is making a milkshake.She needs 1/3 cups of milk.She decided to add 1/4 more cups.How much milk is she putting into her mil
    8·1 answer
  • Megan bought a bicycle that cost $200.50 at a sporting good store. The sales tax
    11·2 answers
  • Help on number 4 pls!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!