1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yarga [219]
3 years ago
12

In 4 days, the price of a share of stock rose 3/4 of a point. On average, what was the change in stock price everyday

Mathematics
1 answer:
RoseWind [281]3 years ago
7 0

Answer:

3

Step-by-step explanation:

If you multiply 3/4 and 4 days together you will get 3 so the answer is 3

You might be interested in
A motel rents double rooms at $34 per day and single rooms at $26 per day. If 26 rooms were rented one day for a total of $804,
lubasha [3.4K]

Answer: 16 double rooms and 10 single rooms were rented.

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of double rooms that were rented.

Let y represent the number of single rooms that were rented.

The total number of rooms rented in a day is 26. It means that

x + y = 26

A motel rents double rooms at $34 per day and single rooms at $26 per day. If all the rooms that were rented for one day cost a total of $804, it means that

34x + 26y = 804 - - - - - - - - - - -1

Substituting x = 26 - y into equation 1, it becomes

34(26 - y) + 26y = 804

884 - 34y + 26y = 804

- 34y + 26y = 804 - 884

- 8y = - 80

y = - 80/ - 8 = 10

x = 26 - y = 26 - 10

x = 16

5 0
3 years ago
6 The length of the side of a square is (x + 6).
Brums [2.3K]

Answer:

x^2 ×1 2x + 36

Step-by-step explanation:

area of a square = L × B

= (x+6) (x+6) since a square has 4 equal sides, it becomes (x+6) (x+6)

= x(x+6) +6(x+6)

= x^2 + 6x + 6x +36

= x^2 + 12x +36 added all the like terms 6x + 6x = 12x

hope this helps ☆☆☆

7 0
2 years ago
Y=23x+5 and<br><br> y=x+3<br><br> what is the solution
kondor19780726 [428]

Answer:

I solved this like you would a system of equations - if that is not the answer you need LMK

Point form:

(- 1/11, 32/11)

Equation Form:

x = -1/11, y = 32/11

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
For which system of equations is (2, 2) a solution?
Eva8 [605]
Answer D.

Insert (2, 2) in for x and y in the equations.

2(2)+ 3(2) = ?
? = 10
4(2) + 5(2) = ?
? = 18
8 0
3 years ago
1. Simplify the radical expression<br> √50<br><br> A. 5√2<br> B. 2√5<br> C. 5√10<br> D. 5
defon
/50 = /25•2
/25 • /2 further written as
5 • /2 simplified form

so A
6 0
3 years ago
Other questions:
  • -<br>tan(130°) - tan(75°)/<br>1 + tan(130°)tan(75)<br>​
    5·1 answer
  • Solve cos(3x+15)=0.8
    5·1 answer
  • Which equation is y = –6x^2 + 3x + 2 rewritten in vertex form? y = negative 6 (x minus 1) squared + 8 y = negative 6 (x + one-fo
    6·2 answers
  • PLZZ HELP!!! ⚠️⚠️ ATTACHED AND NEEDS DONE ASAP!
    13·1 answer
  • $4.25 for 64 fluid ounces .<br><br> What is the unit rate
    6·2 answers
  • The equation y=36.5x represents the number of miles, y, that Katherine can drive her car for every, x, gallons of gas. Find the
    14·2 answers
  • I had to hire a plumber to come fix a leaky pipe. The first day he worked 3 hours and charged me $450. The next day he came back
    13·1 answer
  • Plz help last one thanks
    8·1 answer
  • 1. Los hoteles están clasificados por estrellas de 1 a 5 de acuerdo con la ubicación, atención servicios y lujos que proporcione
    13·2 answers
  • Jasper wants to buy 4kilograms of nails and 4kilograms of standard washers .How much will hespend? rivets $0.69 per kg​ nails $0
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!