1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timama [110]
2 years ago
9

Least common multiple (LCM) of 4 and 14.

Mathematics
2 answers:
Aleksandr-060686 [28]2 years ago
4 0

Answer:

28

Step-by-step explanation:

zzz [600]2 years ago
3 0

Answer:

28

Explaination:

You might be interested in
What is the image of (4,3) after a reflection over the x-axis ?
Greeley [361]

If it was reflected over the x-axis it would become (4,-3).

7 0
2 years ago
I cant resolve this equation : 2x = -2x + 8, can you help me please
chubhunter [2.5K]

Answer:

x = 2

Step-by-step explanation:

OK so lets do it together.

2x = -2x + 8

Subtract 8 from both sides

2x - 8 = -2x

Add 2x to both sides

4x - 8 = 0

Add 8 to both sides

4x = 8

Divide each side by 4

x = 2

Check:

4 = -4 + 8

4 = 4

correct

If my answer is incorrect, pls correct me!

If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!

-Chetan K

7 0
3 years ago
Matt he bought five book he needed 9 how many more he needed
Dimas [21]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is 5,841 divided by 62
baherus [9]

Answer:

The answer is 94.2096774194

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
4(5x - 2) = 72<br> What do I do
Pepsi [2]

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

4(5x - 2) = 72

Do the distributive property

20x - 8 = 72

Then add 8 to both sides to get 20x alone

20x - 8 = 72

      + 8  + 8

20x = 80

Then divide both sides by 20 to get x

\frac{20x}{20} = \frac{80}{20}

x = 4

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A certain brand of upright freezer is available in three different rated capacities: 16 ft3, 18 ft3, and 20 ft3. Let X = the rat
    11·1 answer
  • Which is the equation of the line with slope 2 that passes through (8,14).
    7·1 answer
  • Write $<br> 55.26 in expanded form
    13·2 answers
  • write an expression for the cost of hiring a taxi to travel K kilometres if there is a fixed cost of $2 plus $.50per kilometres.
    9·2 answers
  • Use the graph of f(x) to answer the question. What is the output of f when x=−6? Enter your answer as a number, like this: 42
    6·1 answer
  • Randell's favorite brand of cookies is on sale at a price of $1.79 for a 12 ounces package. what is the cost per ounce (unit rat
    14·1 answer
  • What is the factored form of the following expression?<br> x^2-10xy+21y^2
    13·1 answer
  • Last month, Carter earned $165 for his after-school job. If he was paid $8.25 per hour, how many hours did Carter work?
    7·2 answers
  • Please answer this correctly
    11·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=-12t%20%C2%B2%20%2B%2040t" id="TexFormula1" title="-12t &sup2; + 40t" alt="-12t &sup2; + 40t"
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!