1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Usimov [2.4K]
2 years ago
12

Denise spent $3.45 on snacks every day for 11 days. What is the amount of money Denise spent on these snacks?

Mathematics
2 answers:
Minchanka [31]2 years ago
7 0

Denise spends $37.95 dollars on snacks.

To get my answer I did 3.45 times 11 to get the correct answer of $37.95

Ipatiy [6.2K]2 years ago
6 0

Answer:

Your Answer would be C: $37.95

Step-by-step explanation:

Take 3.45 Multiply by 11 And get your answer

You might be interested in
19. A $50 bottle of perfume holds 8 ounces. A $110 bottle holds 17 oz. Find the unit price for
jok3333 [9.3K]
50 divided by 8 = 6.25
1oz perfume = $6.25
110 divided by 17 = 6.4705
1oz perfume = $6.4705
Therefore the second option is cheaper
7 0
3 years ago
120 to 52 what % decrease
noname [10]
The formula is percent= part/whole so it would be 52/120 which is .43333333333<span> or 43%</span>
3 0
3 years ago
Two angels of triangle measure 12 and 40 what is the measure of the third angle of the triangle
yawa3891 [41]

Answer:

128

Step-by-step explanation:

all angles of a triangle will always equal 180

so, we know 2 angles

180-40

140-1128

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
if 3000$ is invested at a rate of 12% compounded continuously, find the balance in the account after 5 years. Use the formula A=
Softa [21]

Answer:

$5466.36

Step-by-step explanation:

This question is pretty cut and dry

just plug in the numbers

3000e^{5*.12}\\3000e^{.6}\\5466.356401\\5466.36

8 0
2 years ago
Round 223 to the nearest ten
Aleks [24]
I believe the answer is 220?

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The 24 students in Mr. Brown’s homeroom sold 72 magazine subscriptions. The 28 students in Mrs. Garcia‘s homeroom sold 98 magazi
    8·1 answer
  • 64,569 rounded to the thousands
    15·1 answer
  • HELP PLEASE
    9·1 answer
  • In 2010, the population of Houston, Texas, was 2,099,451 and the population density was 3,501 people per square mile. What was H
    9·2 answers
  • There are 480 jellybeans in an 8-ounce jar. How many jellybeans are there per ounce in the jar?
    10·2 answers
  • Let sin A = -3/5<br> with 270° sinA/2
    15·1 answer
  • What’s the domain and range of this graph?
    11·1 answer
  • Please help me on this ​
    11·2 answers
  • Help plz find x and y
    13·2 answers
  • 1/3x +5<br><br> x=-6<br><br> pls help!!!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!