Answer:
John = 41 years
Sam = 32 years
Step-by-step explanation:
Answer:
7/12
Step-by-step explanation:
The team won 7 out of all 12 games played
Answer: $1.18 per item
Step-by-step explanation:
9.44/8=$1.18 per item
First, you add up all the prices. 1.79 + 2.99 + 4.37 + 0.33 = 9.48. Then, you do 10.00 - 9.48 = 0.52 and that's your answer.
<span>Information is given(reasons are in the parenthesis)
Angle A and angle B are supplementary. Angle B and Angle C are supplementary (given)
DC is parallel to AB (consecutive interior angles are supplementary )
BC is parallel to AD (consecutive interior angles are supplementary)
ABCD is a parallelogram (definition of parallelogram, has to pairs of parallel sides)</span>