It equals 99. 4 times 9 equals 36. 11 times 9 equals 99.
Answer:
Unit rates are expressed as a quantity of 1, such as 3 feet per second or 6 miles per hour, they are called unit rates.
In the given table shows the number of pictures taken and how much time it took.
For first camera;
Number of pictures (unit rate) per second =
pictures.
For second Camera:
Number of picture per second =
pictures.
For third Camera:
Number of picture per second =
pictures.
The camera that takes picture the fastest is, Second Camera.
(a)
As per the given statement: At Davidson's Bike rentals, it costs $29 to rent a bike for 8 hour.
⇒ unit rate per dollar =
hours
Therefore, 0.227 hours (nearest to hundredths) of bike use does a customer get per dollar.
(b)
Jessica bought 18 pounds of sugar for $10.
unit rate per dollar = 
therefore, 1.8 pounds of sugar did she get per dollar.
Answer:
$520
Step-by-step explanation:
Ben earns $13 per hour of regular work
<u>He gets for 40 hours of regular work:</u>
Answer is $520
Answer:
Before solving the given trigonometric relation change everything to sines and cosines
Step-by-step explanation:
consider the given equation;
=
Multiplying the above equation on both sides by
then we get,

By using identity,
expand above equation we will get,

Then,


So the required value of the angle is
degree.