1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
laila [671]
3 years ago
14

11k - 8 = 11 + 8 ( k + 9 )

Mathematics
1 answer:
Alexus [3.1K]3 years ago
5 0

Answer:

k = \frac{91}{3}

Step-by-step explanation:

Expand.

11k - 8 = 11 + 8k + 72

Simplify 11 + 8k + 72 to 8k + 83.

11k - 8 = 8k + 83

Add 8 to both sides.

11k + 8k + 83 + 8

Simplify 8k + 83 + 8 to 8k + 91.

11k = 8k + 91

Subtract 8k from both sides.

11k - 8k = 91

Simplify 11k - 8k to 3k.

3k = 91

Divide both sides by 3.

k = \frac{91}{3}

You might be interested in
A 7-pound box of raspberries costs $26.88. What is the price per ounce?
pishuonlain [190]

Answer:

26.88/7 = $3.84 per ounce

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
tina baught 3 video games that each cost the same amount that tax on each vido game was 1.29 she paid
crimeas [40]

Answer:

x=21.5

Step-by-step explanation:

I had this question and got it right!

6 0
3 years ago
Verify that -tan2x = (2tanx) / (sec^2x - 2)
sashaice [31]

Answer:

Below.

Step-by-step explanation:

- tan 2x =   -2tanx / (1 - tan^2x)

Using the identity  tan^2x = sec^2x - 1 and substituting for tan^2x:

- tan 2x = -2 tanx / (1 - (sec^2x - 1))

=   2 tanx / ( - 1(sec^2x + 2))

= 2 tan x / (sec^2 x - 2)

8 0
3 years ago
The kindergarten class at Stokes Elementary drinks about 210 pints of milk per week. About how many gallons of milk does the cla
soldier1979 [14.2K]
About 262.5 gallons of milk
4 0
3 years ago
If f(x) = x/2 +8, what is f(x) when x=10?
yanalaym [24]
X=13 . hope this helps you out
4 0
4 years ago
Other questions:
  • Please help me!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • There are 70 students in the school band. 40% of them are sixth graders, 20% are seventh graders, and the rest are eighth grader
    15·1 answer
  • How may time can 14 go into 28?
    9·1 answer
  • Two identical rubber balls are dropped from different heights. Ball 1 is dropped from a height of 196 feet, and ball 2 is droppe
    11·1 answer
  • Find the absolute maximum and absolute minimum values of f on the given interval.
    9·1 answer
  • HELP URGENT WILL GIVE BRAINLEST DO THE RECTANGLE, I DONT NEED HELP ON ANYTHING ELSE JUST THE RECTANGLE
    9·2 answers
  • It takes 570 gallons of paint to
    6·1 answer
  • Evaluate the expression when a=4 and b=-3.<br> -a +4b
    11·2 answers
  • Juan drove 360 miles in 5 hours.
    14·2 answers
  • Please help me find the values of X and Y
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!