hello :)
so let me just give you the answer first:
2/3 * d = 32 2/3
here is why
so since the sentence said 2/3 PER day, then d (the number of days) multiplied by the time spent each day playing piano should give you how much time was spent in total over the certian number of days.
the 32 2/3 is just the amount of time ellie spent (as you have said)
so, this equation would be the correct one.
i hope this helped you out! please vote me for brainliest and have splendid day!
I think 10.2 when I use calculater
Option A, it’s the base times the height
Answer: (Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb
(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb
Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.
<span>The younger brother owes Bill $12.75, and the older brother does not owe him any money. </span>