1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ann [662]
3 years ago
5

I will give brainlist please someone help!!!​

Mathematics
1 answer:
Cerrena [4.2K]3 years ago
6 0

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

Alternate angles are congruent.

7x - 9 = 3x + 15               {Subtract 3x form both sides}

7x - 3x -9 = 15

      4x - 9=15            {Add 9 to both sides}

           4x = 15+9

           4x = 24

           x = 24/4

x = 6

You might be interested in
Which two transformations are applied to pentagon ABCDE to create A’B’C’D’E’?
vesna_86 [32]

The pentagon was reflected across the x-axis. By looking at Point A, you can see x was increased 8, x+8. Also, y was increased by 2, y+2.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sound intensity of rustling leaves is 100 times
DedPeter [7]

Answer: 20 Decibels

Step-by-step explanation:

I don't know

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A student is painting a room at a constant rate. She is able to paint 2/5 of a room in 1/2 of an hour. How long does it take to
MrMuchimi

Answer:

75 minutes

Step-by-step explanation:

if it takes 30 minutes to paint 2/5 of the room, then it must take 15 minutes to paint 1/5 of the room.

15 * 5 = 75 minutes or 5/4 hours

7 0
4 years ago
Jacob wants to use an elevator to carry identical packages having the same weight. Each package weighs 3 pounds and Jacob weighs
zimovet [89]

Answer:

Your answer is B

Step-by-step explanation:

Take 300 and subtract it by 99 you'll get 201

3 times 67 is 201

Which is why your answer is B!




Hope this helps! -Queenb369


(P.S, If you could give me the brainlist if i'm right, that will be great thanks!)


6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Donna bought 5 bags of dog treats for $10.90. What is the cost per bag of dog treats? A. $0.46 B. $2.73 C. $15.90 D. $2.18
Juliette [100K]

Answer: $2.18

Step-by-step explanation:

 You are trying to solve for the cost of one bag or unit cost. Take

  the amount of money spent and divide it by the number of bags

  purchased.

  10.90 ÷ 5 = 2.18

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Help , least to greatest
    12·1 answer
  • Ax + c = R (solve for x)
    5·2 answers
  • The short-Run Macroeconomic Model is very similar to the standard model for markets. In what ways are these two models different
    8·1 answer
  • Ann is grouping 38 rocks. She can put them into groups of 10 rocks or as single rocks. what are the different ways Ann can group
    9·2 answers
  • For the equation a(x+2)=-3x+b, if a=1 what value of b will make x=2
    13·1 answer
  • If you had 454g of shrimp/sq ft in a tank with an 11 sq meter bottom area, how many total kilograms of shrimp do you have?
    6·1 answer
  • Hamdi lives 452 miles from her
    15·1 answer
  • Which decimal is less than 0.8 and greater than 0.02
    6·1 answer
  • Two
    6·2 answers
  • Michael plays on his school's basketball team. Last year, he made 98% of his baskets. He attempted 200 shots. How is 98% express
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!