1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cestrela7 [59]
3 years ago
5

Can someone help me out?

Mathematics
1 answer:
jonny [76]3 years ago
8 0

Answer:

NO

Step-by-step explanation:

bc

u

ha ve

aut

tis

umm

and

special

kid

home

work

You might be interested in
Do these ratios form a proportion?
ad-work [718]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Determine if events A and B are mutually exclusive.
gladu [14]

Answer:

A) Not mutually exclusive

Step-by-step explanation:

Given

P(A) = \frac{1}{4}

P(B) = \frac{3}{5}

P(A\ or\ B) = \frac{7}{10}

Required

Determine if they are mutually exclusive or not

Mutually exclusive are defined by:

P(A\ or\ B) = P(A) + P(B)

So, we have:

P(A\ or\ B) = \frac{1}{4} + \frac{3}{5}

Take LCM

P(A\ or\ B) = \frac{5+12}{20}

P(A\ or\ B) = \frac{17}{20}

By comparing:

P(A\ or\ B) = \frac{17}{20} ---- Calculated

P(A\ or\ B) = \frac{7}{10} ---- Given

We can conclude that A and B are not mutually exclusive because:

\frac{17}{20} \ne \frac{7}{10}

6 0
3 years ago
Can someone help me with this problem, please?
Masja [62]

Answer:

Length = 2 ft

Width = 7/4 ft = 1.75 ft

Step-by-step explanation:

Length of room on blueprint = 1/8 *16 = 2 ft

Width of room on blueprint = 1/8 *14 = 7/4 ft = 1.75 ft

8 0
2 years ago
What is the unit rate for 14 lb for $2.99
Alexeev081 [22]
How much for 1lb
2.99/14=0.213/1=$0.21

it is 21 cents per lb
4 0
3 years ago
I need help with slopes in math​
e-lub [12.9K]
What do u wanna know?
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a student named sarah hill follow the steps below to find her magic number 1 find the number of letters in her first name 2 find
    11·2 answers
  • Simply 22.5+7(n-3.4)
    5·1 answer
  • A company made 4 million in the second quarter this is one third more than I made in the first quarter and forfeits of what I ma
    11·1 answer
  • In 2010, a local dairy queen had $550,000 in sales. in 2011, dairy queen's sales were up 35%. what were dairy queen's sales in 2
    14·1 answer
  • Use the distributed property to simplify the expression 6(x+4)+1
    5·2 answers
  • Julissa walked 8 miles.
    7·2 answers
  • Pedro spins the pointer of a spinner 10 times. The pointer lands on the color blue 7 times. Write a fraction to represent the pa
    11·2 answers
  • I NEED HELP ASAP
    11·1 answer
  • Is this true or false ??
    10·1 answer
  • Help me i need this for a review
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!