1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlada-n [284]
3 years ago
9

Michael rented a truck for one day. There was a base fee of $18.99, and there was an additional charge of 87 cents for each mile

driven. Michael had to pay $185.16 when he returned the truck. For how many miles did he drive the truck?
Mathematics
1 answer:
vazorg [7]3 years ago
4 0
1) 185.16 - 18.99 = 166.17
2) divide 166.17 by 0.87 = 191
3) he drove the truck for 191 miles
You might be interested in
A copy machine makes 28 copies per minute. How many copies does it make in 3 minutes and 45 seconds?
lina2011 [118]
<u>Convert minutes and seconds to minutes:</u>
\text{3 mins 45 seconds} \longrightarrow 3 \dfrac{3}{4} \text{mins}


<u>FInd 3 3/4 mins:</u>
\text{1 min} \longrightarrow 28 \text{ copies}

3  \dfrac{3}{4} \text{ min} \longrightarrow 28 \times 3\dfrac{3}{4} \text{ copies}

3  \dfrac{3}{4} \text{ min} \longrightarrow 28 \times \dfrac{15}{4} \text{ copies}

3  \dfrac{3}{4} \text{ min} \longrightarrow 105 \text{ copies}

Answer: It can make 105 copies.

4 0
3 years ago
Round to the nearest tenth Pythagorean Theorem
Lemur [1.5K]
I think 8.0 is the answer
4 0
3 years ago
Need help with 14 someone plz help it's due tomorrow
Helga [31]
So if 123 x 47= 5781, 123 x 0.47= 57.81, why? because its exactly like dividing the number by 100, instead of dividing in the end, we divided one of the multipliers :)
8 0
3 years ago
On a roadtrip, the distance driven can be represented by
Viefleur [7K]
Answer irdk just need points lol.
3 0
2 years ago
A function is created to represent the costs of living per person in the family. What restrictions would be made to the domain?
Nitella [24]

Let

x-------> the number of persons in the family

f(x)------> the function represent the cost of living

we know that

The domain of the function  would only include positive integers, because the number of persons can not be negative or a fraction

The range of the function would only include positive numbers, because the cost can not be negative

therefore

<u>the answer is the option B</u>

The domain would only include positive integers.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • For vectors t, u, v, and w defined as shown, select the TRUE equation.
    7·1 answer
  • A carpenter has a rectangular wooden board. The diagonal of the board is 18 inches long and one side of the board is 12 inches l
    10·2 answers
  • 17.The diameter of a circle has endpoints P(–7, –10) and Q(3, 2).
    11·1 answer
  • A preschool has Campbell's Chunky Beef soup, which contains 2.5 g of fat and 15 mg of cholesterol per serving (cup), and Campbel
    11·1 answer
  • Would it ever be possible for the temperature in Celsius ( Value in numbers) to have a greater value than the temperature in Fah
    6·1 answer
  • Which of the following is equivalent to the expression 72 - 4?
    15·1 answer
  • Express this answer as a unit rate: $50 for 4 days of work. Lable the unite rate.
    5·2 answers
  • Input-Output<br> 3 27<br> 8 72<br> 9 81<br> 5 45<br> 4 <br> what is the answer for the 4 number?
    7·2 answers
  • What is the answer? pls
    11·1 answer
  • - A store lowered all prices by 10%. By how
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!