It would be 18310 because of him walking
Find the unit costs and compare them:
$1.99
---------- = $0.199/oz
10 oz
$2.99
-------------- = $0.17/oz
18 oz
Clearly, the 18 oz bag for $2.99 is the better buy, at $0.17/oz versus $0.199 oz for the 10 oz bag for $1.99.
Well to get the area of 288 the dimensions would be a couple of things but 16 ft by 18 ft seems to work, so the dimensions increase by 4 ft on each side.
12+4=16
14+4=18
18*16=288