Wyatt buys a one-quart bottle of juice for $4.80. How many fluid ounces of juice did Wyatt buy?
2 answers:
Answer:
Step-by-step explanation:
Unit rate per fluid ounce = $0.15
Step-by-step explanation:
Given that:
Cost of one quart bottle of juice = $4.80
We know that:
One quart = 32 ounces
Unit rate is the rate in which two quantities are compared and one of them is one.
Unit rate =
Unit rate = $0.15 per fluid ounce
Hence,
Unit rate per fluid ounce = $0.15
Answer:
Wyatt bought 32 fluid ounces .
Step-by-step explanation:
If Wyatt bought a <u><em>1 quart</em></u> bottle of juice, (which you would need to convert into fluid ounces) but every 0.1 quarts of juice would be 3.2 fluid ounces . And if 0.5 quarts of juice is 16 ounces we could do 16 + 16 ( <em>fluid ounces </em>) and <em>we would get 32 fluid ounces in total </em>.
And that's how you get the answer! :)
You might be interested in
Answer: 1: lease the car, 2: 4,643.46 3: 12,160.26
Step-by-step explanation:
Her avarage speed in miles per hour is 54 How i solved this was by 135/2.5 and i got 54 I hope this helps!
Answer:
I am not sure either
Step-by-step explanation:
Data:
Apples = 28
Oranges = 20
Pears = 12
<span>What is the ratio of apples to the total pieces of fruit?
Solving:
</span>
<span>
</span>
Answer:
Is there a graph?
Step-by-step explanation: