1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anygoal [31]
3 years ago
9

Wyatt buys a one-quart bottle of juice for $4.80. How many fluid ounces of juice did Wyatt buy?

Mathematics
2 answers:
lisabon 2012 [21]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Unit rate per fluid ounce = $0.15

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of one quart bottle of juice = $4.80

We know that:

One quart = 32 ounces

Unit rate is the rate in which two quantities are compared and one of them is one.

Unit rate =

Unit rate = $0.15 per fluid ounce

Hence,

Unit rate per fluid ounce = $0.15

aleksklad [387]3 years ago
5 0

Answer:

Wyatt bought 32 fluid ounces.

Step-by-step explanation:

If Wyatt bought a <u><em>1 quart</em></u> bottle of juice, (which you would need to convert into fluid ounces) but every 0.1 quarts of juice would be 3.2 fluid ounces. And if 0.5 quarts of juice is 16 ounces we could do 16 + 16 (<em>fluid ounces</em>) and <em>we would get 32 fluid ounces in total</em>.

And that's how you get the answer! :)

You might be interested in
A line passes through the point (–6, –2), and its y-intercept is (0, 1). What is the equation of the line that is perpendicular
Anna11 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

A line passes through the point (–6, –2), and its y-intercept is (0, 1). What is the equation of the line that is perpendicular to this line and passes through the point (2, 3)?

7 0
2 years ago
(2x -2)^-3<br>can anyone help me with this?​
zzz [600]

Answer: See below

Step-by-step explanation:

When you see that something is to the power of a negative number, it is another way of saying 1 over.

(2x-2)^-^3=\frac{1}{(2x-2)^3} =\frac{1}{(2x-2)(4x^2-8x+4)} =\frac{1}{8x^3-8x^2+8x-8}

4 0
3 years ago
Please hellppp i will mark brainliest ​
castortr0y [4]
30 degrees it's right
8 0
3 years ago
A box plot divides the data values into three equal sections. <br><br> true or false
Zinaida [17]
The answer for this is false
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you put 4.110 in words
Eva8 [605]
Four point one one zero
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A circle is centered at the point (7,1) and passes through the point (8,7). what is the radius
    5·1 answer
  • Express 10.31 as a mixed number.<br> ASAP WILL MARK BRAINLIEST
    12·1 answer
  • HELP ASAP!!!
    14·1 answer
  • Two rigid transformations are used to map JKL to MNQ. The first is a translation of vertex L to vertex Q. What is the second tra
    5·2 answers
  • For the number 360.048, round to the nearest whole number.
    11·2 answers
  • Help. Not good at word problems
    11·1 answer
  • An item is regularly priced at $85. it is on sale for 60% off the regular price. How much ( in dollars) is discounted from the r
    12·1 answer
  • Theresa’s computer at home has 1 terabyte of storage. How many more bits of storage does her computer have than the combined bit
    13·1 answer
  • Can someone explain this to me pls
    14·2 answers
  • The Morris family rented
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!